Jiří Suchý a Pavlína Filipovská – Purpura

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Když se Jiřího Suchého před pár lety ptali, co by si přál v hudbě dokázat, odpověděl, že by chtěl, aby alespoň jedna z písní, které s Jiřím Šlitrem napsali, zlidověla. Aby si ji lidé pamatovali a zároveň už nevěděli, že ji někdo z nich složil. Pravděpodobně nejblíže k tomu má vánoční Purpura.

  Suchý se Šlitrem Purpuru nenapsali pro nějakou konkrétní hru divadla Semafor, vznikla vysloveně jako vánoční píseň pro gramofonovou desku. A pravdou je, že si od ní nic moc neslibovali, jejich doménou byl jazz, blues a rock and roll a vánoční tématika šla do té doby mimo ně. Písničku nazpíval Jiří Suchý s Pavlínou Filipovskou a ohlas měla skutečně mimořádný, téměř přes noc se z ní stal vánoční evergreen, který se dodnes ozývá z rádií i televizí po celé vánoční svátky. Jde o jednu z nejpřebíranějších skladeb v historii české populární hudby.

  Jiří Suchý později s úsměvem vzpomínal, že si po obrovském ohlasu Purpury s Jiřím Šlitrem řekli, že takových napíší bez problémů tucet. Výsledkem bylo sebevědomé album Vánoční pohlednice (Purpuru tam znovu nazpíval Suchý, ale tentokrát s Naďou Urbánkovou), nicméně žádná z dalších písní se popularitou Purpuře nedokázala vyrovnat.

  A jak na hit vzpomíná po letech „spolu-interpretka“ Pavlína Filipovská: „Purpura je krásná, dojemná koleda, dodnes mě dojímá a nejenom mě. Vždycky si vzpomenu, a jsem tím moc poctěná, že pan Václav Havel si ji krátce po tom, co se stal prezidentem, nechal přímo na přání zahrát v rozhlase, právě tu první nahrávku, kterou jsem zpívala s Jiřím Suchým. Zpívala jsem ji tenkrát tak na hraně spoluzpěvačky a dětského sboru, nesměle, ale s uctivým nadšením, protože já jsem na Vánoce i přes rodinu hodně zatížená a Purpura je zkrátka krásná. Dodnes ji mám moc ráda.“

  Další zpěvačka hitu, Naďa Urbánková, ještě doplnila: „Purpura, to je hit, a na věky. Hraje se každé Vánoce, hraje se všude, každý ji zná, každý ji umí a možná, že už lidé zapomínají, že ji napsali pánové Suchý a Šlitr. Myslím, že je to jedna z nejkrásnějších vánočních písniček vůbec, já jsem ji nazpívala jak s panem Suchým, tak s Milanem Drobným.“

  Mezi dalšími třemi desítkami umělců, kteří ji už nazpívali, najdeme jména jako Karel Gott, Lucie Bílá, Marta Kubišová, Rudolf Hrušínský, Eva Pilarová, Helena Vondráčková, Dagmar Patrasová, Karel Štědrý, ale také Strahovanku nebo duo Eva a Vašek.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...