Jimi Hendrix Experience – The Wind Cries Mary

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Jimi Hendrix neměl v osudu vyměřený příliš dlouhý čas hudební kariéry, ale těch několik desek, které tu po něm zůstaly, patří do zlatého fondu historie rocku. Dnes si připomeneme písničku The Wind Cries Mary, která pro Jimiho měla i osobní význam.

    Hendrix napsal The Wind Cries Mary pro své první album Are You Experienced?, ačkoliv nakonec vyšla pouze na jeho americké verzi. Inspirací se mu stala jeho tehdejší přítelkyně Kathy Mary Etchingham. Původním impulsem láskyplného textu ovšem byla ostrá hádka mezi Jimim a Mary, která – jak už to tak ve vztazích někdy bývá – začala banálním dohadováním o jídle k večeři a skončila házením nádobí a odchodem Mary z Jimiho bytu. Po pár dnech se ale k němu vrátila a on ji přivítal písničkou, kterou pro ni napsal (hudebně jej prý inspiroval Curtis Mayfield).

    Později ve studiu s Noelem Reddingem (basa) a Mitchem Mitchellem (bicí) natáčeli písničku Fire (také napsanou o Mary) a zbylo jim 20 minut do konce nahrávací session. Jimi ostatním The Wind Cries Mary zahrál a během pár minut písničku zkušebně natočili. Později si na ni vzali i celou session, ale první spontánní nahrávka zněla nakonec stejně nejlépe, tak použili ji. Pro britské vydání alba Are You Experienced? ji sice nakonec nepoužili, ale vydali ji jako singl k desce a byl z toho Jimiho třetí Top 10 hit v řadě za sebou.

    Producentem nahrávky byl Chas Chandler, původní baskytarista kapely Animals, a písničku později přezpívali třeba Sting, Jamie Cullum nebo Pat Boone.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...