Jimi Hendrix Experience – Hey Joe

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Hey Joe je veleslavná písnička, které nádech nesmrtelnosti dal především Jimi Hendrix. Zajímavé je, že se dodnes neví, kdo ji vlastně napsal, a proto ji může nahrát kdokoliv, aniž by musel platit autorům tantiémy.

  Už před Hendrixem vzniklo několik verzí, za první se označuje verze kapely The Leaves z Los Angeles, ale Hendrix ji převzal od folkového zpěváka Tima Rose. Natočil ji pak jako svůj první singl s kapelou Jimi Hendrix Experience, přičemž na producenta Chase Chandlera (z The Animals) naléhal, aby na nahrávce byla slyšet spíš kapela než jeho hlas (Hendrix si nikdy jako zpěvák nebyl příliš jistý, ale prý tvrdil, že když může zpívat Bob Dylan, proč by nemohl on). Chandler je navíc považovaný za Hendrixova objevitele, slyšel ho hrát v jednom podniku v New Yorku a následně ho pak dostal do studia.

  Původně Hendrix nabídl své služby firmě Decca, ale producent Dick Rowe v něm tehdy talent nevycítil a odmítl ho (o čtyři roky dříve udělal stejně fatální chybu s tehdy neznámou skupinou, co si říkala The Beatles).

  Jimi Hey Joe zahrál i na svých show na slavných festivalech v Monterey nebo Woodstock. Slavné je jeho vystoupení v TV show zpěvačky Lulu, kde živě začali skladbu s kapelou hrát, ale po sólu to Jimi zastavil a řekl, že je „na čase přestat hrát tyhle nesmysly a složit poctu kapele Cream“, načež místo dohodnuté Hey Joe vystřihl Sunshine Of Your Love.

  Z mnoha slavných hudebníků Hey Joe nahráli např. The Byrds, Cher, Deep Purple, Wilson Pickett nebo Patti Smith.

  Interpret: Jimi Hendrix
  Autoři: traditional
  Rok vydání: 1966

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...