Jimi Hendrix Experience – Foxy Lady

 • Kategorie: Hudební knihovna

  S 15. srpnem si připomínáme začátek nejslavnějšího festivalu minulosti – Woodstocku. Na něm tehdy vystoupil jeden z nejlepších rockových kytaristů Jimi Hendrix, z jeho „woodstockého playlistu“ pro vás dnes vybíráme píseň Foxy Lady.

  Ostrá riffová skladba měla velmi erotický podtext, dodnes není jisté, která žena posloužila jako její „předloha“, ale nejčastěji se udává Heather Taylor, která se provdala za zpěváka The Who Rogera Daltreyho (občas se ale zmiňuje také Jimiho tehdejší přítelkyně Katky Etchingham). Sám Jimi k písničce svého času řekl, že je to jediná veselá písnička, kterou kdy napsal.  Natočil ji ve stejný den, kdy v Británii odehrál své vůbec první TV vystoupení s čerstvě založenou skupinou The Jimi Hendrix Experience.

  Hendrix měl Foxy Lady v repertoáru také v době, kdy jel na turné společně s popovou senzací Monkees, po které šílela všechna americká děvčata té doby. Když Jimi slyšel, jak během jeho vystoupení už netrpělivě ječí jméno zpěváka Monkees Davyho Jonese, měnil text na „Foxy Davy“.

  Foxy Lady se později pokoušel převzít kde kdo – Cure, Human Beinz nebo Booker T. And The M.G.‘s, na koncertech ji hráli např. ZZ Top, Red Hot Chili Peppers, ale i Paul McCartney nebo Paul Rodgers (zpěvák Free a Queen).

  Dostala se také do užšího výběru 200 nejlepších písní dle časopisu Rolling Stone. V Americe vyšla s překlepem na obale alba Are You Experienced jako Foxey Lady a dodnes se tam tak prezentuje.

  Interpret: The Jimi Hendrix Experience
  Autoři: Jimi Hendrix
  Rok vydání: 1966

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...