Jimi Hendrix Experience – Crosstown Traffic

 • Kategorie: Hudební knihovna

  V umění se víc než kde jinde stává, že umělec či nějaké jeho dílo jsou doceněni až posmrtně. V případě Jimiho Hendrixe sice všichni už za jeho života věděli, o jaký jde obrovský talent, ale i tak se za svého života Jimi v rodné Americe nedostal přes žebříčkovou dvacítku. V Británii měl podstatně větší úspěch, přesto se do první hitparádové desítky z tuctu jeho singlů dostaly pouhé čtyři.

  Crosstown Traffic je posledním hitem vydaným za Jimiho života. A opět byl v době vydání přijat poměrně vlažně. 52. místo ve Spojených státech a 37. v Británii mu sice papírově dává status hitu, ale žebříčky právě neboural. Přesto si později skladbu koupily džíny Wrangler do své televizní reklamy a skladba je dnes považována za zlatý fond rocku. A nutno říct, že právem.

  Autorem písničky je přímo Jimi Hendrix. Textově jde o love song; dostat se k dívce, která zpěváka odmítá, je prý stejně těžké jako projet městem přes plnou dopravní špičku. Jimi natočil píseň 20. října 1967 se svou skupinou Experience, kterou vedle něj tvořili baskytarista Noel Redding a bubeník Mitch Mitchell. Hostem nahrávání byl ještě známý hudebník Dave Mason (Traffic), producentem Chas Chandler, bývalý baskytarista skupiny Animals a člověk považovaný za Jimiho „objevitele“. Šlo vůbec o první nahranou skladbu budoucího alba Electric Ladyland.

  Hendrix chtěl do písničky zapojit nějaký motiv ruchu velkoměsta, stejně jako to udělali např. Lovin’ Spoonful v hitu Summer In The City. Nechtěl ale použít vysloveně ruchovou nahrávku z ulice, chtěl ji napodobit hudebně. Nakonec dostal skvělý nápad – z obyčejného hřebenu a papíru (dle jiných informací z celofánu) si vyrobil provizorní kazoo, nahrál jej unisono s elektrickou kytarou a výsledek zněl úchvatně.

  Crosstown Traffic byl druhým singlem zmíněného alba Electric Ladyland (po dylanovce All Along The Watchtower). LP deska je kromě muziky slavná svým kontroverzním britským obalem – je na něm 19 nahých žen. Nešlo ale o provokaci ze strany Jimiho, naopak on sám prosazoval fotografii pořízenou Lindou McCartney, kde měl s kapelou pózovat mezi postavičkami z Alenky v říši divů. Obal s nahými dívkami se mu dokonce prý ani nelíbil…

  Z mnoha filmů, kde píseň zazněla, jmenujme z poslední doby např. S.W.A.T.: Jednotka rychlého nasazení (2003) či seriál Vincentův svět.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...