Jethro Tull – Too Old To Rock And Roll, Too Young To Die

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Jethro Tull jsou případem skupiny, která si nikdy příliš nelámala hlavu s hitparádovými singly, jež by se omílaly v rádiích (alespoň do vydání dalších horkých hitů). Soustředili se spíše na koncepční práci na dlouhohrajících deskách. Dnes si připomeneme titulní skladbu devátého z nich, Too Old To Rock And Roll, Too Young To Die!.

    „Příliš starý na rock and roll, příliš mladý na smrt“ je rocková opera o změně hudebních trendů. V době vzniku desky se rozjížděla punková vlna a některé legendy šedesátých let začínaly mladým hudebníkům připadat příliš vzdálené nové době. Ti chtěli hudbu vrátit zpět k jednodušším základům a vyčlenit se tak art rockovým kolosům typu Pink Floyd, Yes nebo Emerson, Lake & Palmer. Do takové nálady vstoupili Jethro Tull se svým albem.

    Ideou desky byl příběh stárnoucího rock and rollového muzikanta Raye Lomase, který se přes výhru peněz, snahu o sebevraždu a hledání hudební identity dostane do doby, kdy se rock and roll znovu stane hudebním stylem číslo jedna. Frontman a tvůrčí motor kapely (i alba) Ian Anderson ovšem popíral, že by mělo jít o autobiografický projekt. Novináři pochopitelně právě tento název s oblibou dodnes parafrázují ve spojitosti s jeho postupujícím věkem. Ostatně Anderson před tiskovkami nechává novinářům doručit seznam často se opakujících a nepohodlných otázek – a jednou z nich je právě i jeho současný vztah k tomuto titulu.

    Ani album Too Old To Rock And Roll, Too Young To Die! ani titulní singl nebyly v roce 1976 přijaty příliš pochvalně. Na rozdíl od ostatních LP desek Jethro Tull té éry nedosáhlo na miliónový prodej, ač se i tak v žebříčcích mnoha zemí vyšplhalo do Top 20. A samotná píseň je mezi fanoušky dodnes velmi populární. Anderson ji také stále zařazuje do svých koncertů, jak ukázal vícekrát i v Čechách. Je to konec konců jedenáctá nejčastěji hraná skladba na vystoupeních Jethro Tull (Anderson nejčastěji sahá po Locomotive Breath a Aqualung).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...