Jeff Beck Group – I’ve Been Drinking

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Na počátku milénia si Rod Stewart vypůjčil několik písní z repertoáru swingového krále Franka Sinatry, a to v rámci svého albového seriálu American Songbook. Ovšem už v 60. letech, ve své asi nejrockovější éře, kdy zpíval s kapelou Jeffa Becka, měl s Frankiem jednu společnou píseň. Jmenovala se I’ve Been Drinking.

    Text písně s původním titulem Drinking Again napsal – na melodii klavíristky Doris Tauber – jeden z nejslavnějších hitmakerů Johnny Mercer (Moon River, Summer Wind, Midnight Sun aj.). Právě Frank Sinatra byl v roce 1967 jejím asi nejslavnějším interpretem, i když v jeho stínu nezůstávaly ani dámy Aretha Franklin, Bette Midler nebo Dinah Washington. Brzy po Sinatrovi se skladby ujali také pánové z Jeff Beck Group a vtiskli jí mnohem syrovější aranžmá.

    Jeff Beck tehdy po odchodu z Yardbirds hledal svou hudební cestu. Spolupracoval s producentem Mickiem Mostem, dvakrát skóroval s popově laděnými hity Hi Ho Silver Lining (#17) a Tallyman (#30), pro třetí singl vybral skladbu Love Is Blue slavnou zejména v podání orchestru Paula Mauriata. Sestava kapely se zprvu proměňovala, často s ní hráli i studiový hudebníci, zaskakovali i hvězdy jako Keith Moon, Jimmy Page, John Paul Jones aj. Nakonec se víceméně ustálila forma, ve které vedle Jeffa na kytaru zpíval Rod Stewart, bubnoval Micky Waller a na basu hrál Ronnie Wood. Na klávesy nebo piáno se často přidal i Nicky Hopkins. Právě tato sestava také s největší pravděpodobností pořídila nahrávku námi sledované I’ve Been Drinking. S doprovodnými vokály na ní pomohla ještě Madeline Bell ze skupiny Blue Mink.

    Natáčení proběhlo ve slavných studiích Abbey Road v Londýně. Přesto se I’ve Been Drinking nedostalo zvláštní pozornosti. Kapela ji zařadila pouze na B stranu singlu Love Is Blue a při sestavování prvního alba Truth, vydaného v srpnu 1968, se na ni zapomnělo úplně. Pro nás však zůstává zapomenutým hitem, a proto ji slýcháte jak z vysílání Oldies radia, tak si ji představujeme v hudební knihovně.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...