Janis Joplin – Piece of My Heart

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Ačkoliv dnes patří Janis Joplin k největším hvězdám konce šedesátých let, překvapí nás pohled do žebříčků té doby – její singly se zdaleka neprodávaly tak dobře, jak bychom dnes čekali. Dva vlažné hity na hranici první padesátky, jeden ve spodní polovině Billboard Hot 100. Jen jediná skladba za zpěvaččina života znamenala skutečný hit – Piece Of My Heart.

  Skladbu napsal producent a autor mnoha hitů Bert Berns (Twist And Shout, Hang On Sloopy aj.) s pomocí dalšího známého skladatele Jerryho Ragovoye (např. Time Is On My Side, Cry Baby aj.). Berns tehdy pracoval se zpěvákem Vanem Morrisonem a chtěl, aby písničku nazpíval on, ale Morrisonovi se nelíbila. A tak putovala ke zpěvačce Ermě Franklin, starší sestře známější Arethy Franklin. Erma sice stín své sestry nikdy výrazně nepřekročila, nicméně s touto písní se probojovala do Top 10 (R&B žebříčku, v popovém pouze #62).

  Deska měla tedy slušný ohlas, ale brzy měla chytit mnohem větší vítr. Bohužel autor se toho nedožil, Bert Berns zemřel už na konci roku 1967, tedy krátce předtím, než stejnou píseň do první dvacítky Billboardu poslala tehdy ještě nepříliš známá skupina Big Brother And The Holding Company. Její zpěvačkou byla právě Janis Joplin. Erma Franklin se později nechala slyšet, že když slyšela poprvé verzi s Janis v rádiu, vůbec nepoznala, že zpívá její písničku.

  A jak se dostala do repertoáru Janis? Vzpomíná kytarista a aranžér skladby Sam Andrew: „Byla to prostě klasická hollywoodská story. Přišel za náma Jack Cassidy (populární americký herec a zpěvák, pozn.) a povídá: ‚Hele, musíte udělat tuhle písničku od Ermy Franklin. Janis to přesně sedne a vy s tím něco uděláte.‘ Takový věci se v reálném životě moc nedějou, ale přesně tohle se odehrálo.“ V dalším rozhovoru zdůvodňuje výrazně rockovější zvuk písně vůči originálu: „Verze od Ermy byla bonbónek sama o sobě, měla v sobě cosi mystického… Nezbylo nám nic jiného, než do ní dát sami sebe, své schopnosti, neměli jsme na výběr…“ Baskytarista Peter Albin d plňuje: „Nechtěli jsme jen imitovat Ermu Franklin, proto jsme její písničku patřičně bigbrotherzovali…“

  Pro Janis Joplin znamenala písnička v důsledku odrazový můstek pro krátkou sólovou dráhu bez kapely Big Brother. Zazpívala hit také na legendárním festivalu ve Woodstocku, Piece Of My Heart se v její verzi dokonce propracoval mezi 500 nejlepších písní historie podle časopisu Rolling Stone. Skladbu od té doby přezpívaly i desítky dalších umělců a mnoho z nich ji také znovu vrátilo do žebříčků.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...