Jan & Dean – The Little Old Lady From Pasadena

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Surfová muzika byla specifická odnož rock and rollu zaměřená na písničky spojené se slunnými plážemi, koupáním, surfováním a s krásnými děvčaty. Horečku tohoto stylu spustili Beach Boys, ale řadu hitů nazpívalo také duo Jan And Dean. Obě skupiny měly také v repertoáru hit The Little Old Lady From Pasadena.

  Jan Berry a Dean Torrence byli studenti, kteří chodili do stejné školy v Los Angeles a hráli také ve stejném školním fotbalovém týmu. Založili nejprve doo-wopovou skupinu Barons, poté se rozhodli vystupovat jako duo, ale v tu chvíli dostal Dean povolávací rozkaz. Vrátil se po šesti měsících v roce 1959 a brzy s Janem vydali první hit Baby Talk. Na počátku 60. let se skamarádili se členy Beach Boys a navzájem se výrazně ovlivňovali. Zejména Jan Berry a Brian Wilson si padli do oka a složili společně řadu písniček.

  The Little Old Lady From Pasadena ovšem Berry nenapsal s Wilsonem, ale s Donem Altfeldem a Rogerem Christianem (další častý spolupracovník Briana Wilsona na hitech Beach Boys). Každopádně ji potom hráli jak Jan & Dean, tak i Beach Boys (od nich ji slyšíme v živém podání na LP Beach Boys Concert z roku 1964).

  Název „Malá stará dáma z Pasadeny“ je narážkou na historickou kombinaci těžkých životních podmínek v Pasadeně, kde „životnost“ mužů snižovaly odvody do války, ale také hospodářská krize a časté písečné bouře. Díky těmto okolnostem bylo v Pasadeně údajně více vdov než v jiných částech Ameriky. Z toho vzniklo často užívané klišé obchodníků s ojetými vozy, že „auto měla předtím jedna stará dáma z Pasadeny, která s ním jezdila jen o nedělích“. A protože rychlá auta šla s RnR a surfem ruku v ruce, téma písničky bylo na světě.

  Singl dvojice Jan And Dean vydala po sérii hitů jako Surf City, Drag City nebo Dead Man’s Curve a nebylo divu, že rychle vyskočil v žebříčcích také (#3). Pojmenoval také jedno z jejich alb. Verze Beach Boys se výborně prodávala zase na Filipínách, kde vyšla jako singl.

  Kariéru dvojice Jan And Dean přerušila vážná Berryho autonehoda v roce 1966. Byl téměř dva měsíce v kómatu a probudil se částečně ochrnutý. Ačkoliv mu doktoři diagnostikovali, že nebude nikdy chodit, Berry silou vůle paralýzu překonal. Dean Torrence se zatím vrhl na jinou část hudebního businessu a začal s velkým úspěchem navrhovat obaly desek (Beach Boys, Harry Nilsson, Canned Heat, Supremes ad.). Dvojice se nakonec dokázala vrátit i k nahrávání a koncertování, byť už ne s takovými úspěchy jako v začátcích. Jan Berry zemřel v roce 2004.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...