James Brown – Sex Machine

 • Kategorie: Hudební knihovna

  V roce 1970 už potřeboval James Brown pořádný hit jako sůl. Jeho poslední Top 10 hit byl dva roky starý (Say It Loud – I’m Black and I’m Proud), a ačkoliv jeho desky pořád měly velmi slušný ohlas, skutečný nadčasový hit dlouho Jamesovi nepřicházel pod ruku. Dokud v létě 1970 nevyšla Sex Machine.

  Celým názvem etiketa singlu ohlašovala: Get Up (I Feel Like Being A) Sex Machine – Part 1, ale nikdo skladbu neuvedl jinak než jednoduše jako Sex Machine, jak se nakonec jmenovalo i album, jehož titulní písní se skladba stala. V roce 1970 sice už mnohá tabu padala, ale použít slůvko „sex“ v názvu písně bylo přesto stále odvážné. Brown riskoval, že zejména hlavní rozhlasové stanice, které si navzdory době hippies udržovaly konzervativní charakter, odmítnou singl pouštět. Brown to riskl a vyšlo mu to, dokonce má díky tomu na svém kontě první velký hit se slovem „sex“ v názvu.

  Baskytarista Bootsy Collins vzpomínal na vznik písně: Sex Machine vznikla bezprostředně po jednom koncertě. James zpravidla nejezdil s námi autobusem, měl k dispozici vlastní limuzínu nebo letadlo. Ale tehdy nastoupil do autobusu a povídá: ‚Hele, mám tenhle nápad na písničku, poslouchej…‘ A začal blbnout s tím Get up, get on up… a podobně. Chtěl si to hned napsat, tak mu někdo podal papír od svačiny. A tak se začala rodit tahle písnička.“

  Písnička je vlastně duetem mezi Jamesem Brownem a členem jeho kapely, klávesákem Bobbym Byrdem, který odpovídá na Jamesovy výzvy. Právě on vzpomínal na onu kontroverzi: „V tom textu vlastně nakonec nic závadného nebylo, ale už samotný fakt, že jsme říkali sex machine, se nelíbil.“ Z hudebníků písnička ve studiu prakticky vytryskla, natočili ji na dva pokusy. Když se poté technik zeptal, jak bude Brown chtít skladbu zmixovat, odpověděl: „Mixovat? Chlapče, tohle už zmixované je.“ Na album použili téměř jedenáctiminutovou verzi, na singl ji rozdělili na dvě zkrácené části.

  Na singl se celkově čekalo s napětím, protože Brown se krátce předtím rozhádal se svými dosavadními spoluhráči, kteří už nebyli ochotni snášet jeho pověstnou vládu pevné ruky. Založil proto novou skupinu The J.B.’s, kterou vedli bratři Bootsy a Catfish Collinsové. A právě Sex Machine se stala jejich prubířským kamenem. Dokázala, že někdejší hudebníky Brown nepotřebuje, protože kapela Collinsů obstála na výbornou.

  Ačkoliv ani tento singl nakonec nedostal Jamese Browna zpátky na první místo (#15 v popovém žebříčku, #2 v RnB), byl to přesně ten nadčasový hit, který potřeboval. Zazněl v mnoha filmech (verš Get On Up pojmenoval životopisný film o Brownovi z roku 2014), převzalo jej mnoho dalších hudebníků a samply z něj zní v hitech dodnes. Časopis Rolling Stone Sex Machine zařadil mezi pětistovku nejlepších písní historie. Kmotr soulu píseň také nikdy nevypustil ze svých koncertních show, a server setlist.com ji dokonce eviduje jako píseň, kterou zpíval na koncertech nejčastěji ze všech.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...