James Brown – Papa’s Got A Brand New Bag (Pt. 1)

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Stejně jako mnoho dalších hitových interpretů si jednoho dne James Brown spočítal, že jeho smlouva s vydavatelskou firmou vydělává mnohem více peněz majitelům firmy King Records než jemu samotnému. Byla z toho právní bitva a nakonec nová smlouva, která mu zajistila víc peněz a větší svobodu v rozhodování, jaké písně natáčet a vydávat. James proto potřeboval rychle dokázat, že má čich na nový hit…

  Psal se rok 1965. Aby Brown uspíšil rozhodování firmy, které se pochopitelně do nových smluvních podmínek zprvu nechtělo, začal jednat s další společností Smash Records. Dokonce s ní podepsal částečnou smlouvu a začal pro ně natáčet, což později vedlo ke kuriózní situaci – Smash mohla vydávat Brownovy hity také, ale pouze bez jeho zpěvu v instrumentální verzi. První píseň, kterou Brown za nových podmínek natočil, byla jeho autorská skladba Papa’s Got A Brand New Bag.

  Papa’s Got A Brand New Bag se původně jmenovala Out Of Sight a Brown ji natočil právě během frekvencí pro Smash Records. Později ji upravil a s novým titulem ji nazpíval přepracovanou pro King Records. Nakonec mu ve studiu při nahrávání stačil jeden jediný pokus, který šel rovnou na vinylovou desku. Ta vzápětí vyskočila do Top 10 a na předávání cen Grammy získala cenu za nejlepší R&B nahrávku roku. Časopis Rolling Stone ji později zařadil na 72. místo nejlepších písní historie.

  Papa’s Got a Brand New Bag byla také první nahrávkou s kytaristou Jimmym Nolenem, který poté s Brownem pracoval na mnoha dalších hitech. „Papa’s Got A Brand New Bag byla zlomem v Jamesově stylu,“ vzpomínal později Nolen. „Jeho předchozí desky byly víceméně samé bluesovky a podobně. Buď pomalé, anebo hodně, opravdu hodně rychlé věci. Tohle byla první skladba, kdy přišel s uvolněnou muzikou a spousta dalších skupin a hudebníků ho v tom začala okamžitě napodobovat.“

  Sám Brown k tomuto období řekl: „Chtěl jsem přijít s něčím, co by nám dalo pevné místo na scéně. To byl moment, kdy jsem udělal Papa’s Got a Brand New Bag. Byl to slang, který dokázal oslovit i muže na ulici a navíc měl vlastní zvuk. Hudebníkům jsem tím vzkázal: tady je něco nového, nový směr. Tady je něco, co reprezentuje lidi, ne jenom Mozart, Schubert, Beethoven, Bach, Strauss nebo Mantovani. Vrátil jsem opravdový život zpátky do hudby, byla to revoluce, která přinesla nový univerzální zvuk, který je univerzální dodnes.“ Sebevědomá slova sebevědomého zpěváka. A skutečně – hit po vydání sesadil z čela R&B žebříčku In The Midnight Hour od Wilsona Picketta a držel se tam úctyhodných osm týdnů.

  Během dalších let píseň také nahrála řada dalších umělců jako Otis Redding, Buddy Guy, Pat Boone, Freddy Cannon, Georgie Fame, Quincy Jones, Jimmy Smith nebo Ventures. Do své reklamy ji zakoupila automobilka BMW a zazněla také v komedii Robina Williamse Mrs. Doubtfire (Táta v sukni).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...