James Brown – It’s A Man’s Man’s Man’s World

 • Kategorie: Hudební knihovna

  V roce 1966 už nikoho nepřekvapilo, že se z každého jeho nového singlu okamžitě stal hit. Právě v tom roce vydal na etiketě singlu firmy King další z těch nesmrtelných – It’s A Man’s Man’s Man’s World. Interpret? James Brown and His Famous Flames!

  Ačkoliv v první chvíli se zdá, že jde o písničku povyšující muže nad ženu (v překladu Toto je svět mužů,  mužů, mužů) a Brown vyjmenovává, čím vším je muž tak výjimečný pro svět, každou sloku skončí sdělením, že by ale muž byl absolutně ničím, nebýt jeho ženy. Ostatně tento text nenapsal Brown ani žádný jiný muž, Brown pouze zhudebnil slova, která napsala Betty Newsome. Inspirovala ji jednak Bible a poté její vztahy s muži (mezi něž patřil právě i velmi zlobivý muž Brown).

  Původní název zněl krátce It’s A Man’s World, ale Brownovi se líbil onen důraz a tak slova zopakoval (prý jej inspirovala komedie It’s a Mad, Mad, Mad, Mad World). Samotné nahrávání skladby se táhlo celé roky, existují zkušební nahrávky už z roku 1964, ale píseň je ještě starší, dokonce v mezičase jedna z Brownových vokalistek a posléze slavná zpěvačka Tammi Terrell nazpívala velmi podobnou Brownem podepsanou skladbu I Cried, i když neměla zdaleka takové napětí jako Jamesova pozdější  skladba. Nakonec ji i „kmotr soulu“ s kapelou přeci jen dotáhl do konce v New Yorku v únoru 1966 a paradoxně jim na to tehdy stačily pouhé dva pokusy.  Vzápětí bezpečně usedla na vrchol amerického R&B žebříčku (střídala tam When A Man Loves A Woman od Percyho Sledge) a stala se hitem všude po světě.

  Od té doby Brown hit zpíval téměř na každém koncertě, v roce 1970 dokonce nahrál písničku ještě jednou na své album Soul On Top, tentokrát ale přearanžovanou pro celý big band (s Louie Bellson Orchestra).

  Výčet muzikantů, kteří si It’s A Man’s Man’s Man’s World vypůjčili, je skutečně úctyhodný:  MC5, Grand Funk Railroad, Van Morrison, Cher, Mountain, Tom Jones, Etta James, z mladších umělců např. Christina Aguilera, Celine Dion, Seal nebo Joss Stone. Krátký sample z písně použil do hitu Bad také Michael Jackson.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...