James Brown – I Got You (I Feel Good)

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Dnes (3. 5.) by býval narozeniny oslavil soulový král (či kmotr soulu, jak se mu často přezdívalo) James Brown, muzikant, který se vypracoval doslova z ulice, který vyrůstal v nevěstinci své tety a také člověk, kterému v krvi kolovala krev afrických černochů i amerických Apachů. Zavzpomínáme na jeho nejslavnější hit I Got You (I Feel Good).

  Tato píseň, známější spíš jen pod titulem I Feel Good, žila dvojím životem. James Brown ji napsal původně pro zpěvačku ze svého sboru  Yvonne Fair. Ta ji nazpívala v roce 1962 pod titulem I Found You, ale nikdo si jí nevšiml. O dva roky později ji Brown lehce přepracoval, přejmenoval a nahrál na své album Out Of Sight, tentokrát ji už nazpíval sám svým nezaměnitelným stylem. Ale až o další rok později ji přepracoval potřetí, to už vyšla na singlu a všimli si jí všichni – singl vyletěl na 3. místo Billboardu (je zajímavé, že ačkoliv měl Brown za svůj život 91 hitů, nikdy v Americe nedosáhl na vrchol žebříčku, v tomto směru drží poněkud nešťastné prvenství).

  Od té doby byly části písně nesčíslněkrát použity jinde od různých hudebních remixů po sportovní zápasy (zejména fotbalové), filmy a samozřejmě i předělávky jiných muzikantů (Bobby McFerrin, The Jam, James Cotton…). Píseň figuruje mezi 500 vůbec nejlepšími hity historie RnR podle časopisu Rolling Stone (č.78), podle televizní stanice VH-1 je v tomto směru dokonce ještě lepší  – na pozici 21.

   

  Interpret: James Brown
  Autoři: James Brown
  Rok vydání: 1965

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...