Ike & Tina Turner – River Deep, Mountain High

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Kterou písničku musela Tina Turner ve studiu zpívat půlmilionkrát? River Deep, Mountain High, alespoň tak si s nadsázkou jednou postěžovala časopisu Rolling Stone. Jaký je příběh tohoto hitu nehitu?

  V roce 1966 se jinak veleúspěšnému producentovi Philu Spectorovi nevedlo. Jeho hitmakeři od něj odcházeli a hudební průmysl se měnil. Ve stejné době vypršela nahrávací smlouva manželům Turnerovým a rozhlíželi se po zajímavé nabídce. Ta přišla právě od Spectora – nabídl Iku Turnerovi 20 tisíc dolarů za to, že Tina nazpívá v jeho produkci písničku, kterou Spector vybere. Podmínkou bylo, že mu ale Ike nechá zcela volnou ruku a nebude do nahrávání nijak zasahovat. Vzhledem k tomu, že Turnerovi čekali na skutečný hit už čtyři roky, nabídku akceptovali a Tina nastoupila do studia.

  Písničku River Deep, Mountain High jí napsali „na tělo“ Spector a manželský pár Ellie Greenwich/Jeff Barry, kteří složili #1 hity jako Do Wah Diddy Diddy (Manfred Mann) nebo Hanky Panky (Tommy James And The Shondells). U River Deep, Mountain High se ale zapotili a dlouho ji nemohli dotáhnout do konce. Výsledek je potom složenina původně ze tří nedokončených písní, které se ale skvěle doplňovaly. Spector vsadil všechno na jednu kartu, sezval 21 nejlepších studiových hudebníků (např. Leon Russell, Glen Campbell nebo Hal Blaine) a 21 doprovodných zpěvaček. Hrál si skutečně s každým detailem, Tinu nutil zpívat stále znovu a znovu to samé. Náklady nakonec vystoupaly k neuvěřitelným 22 tisícům dolarů, ve své době neuvěřitelné sumě za nahrání jediného singlu. Jedinou chybou, kterou Phil Spector udělal, byla doba vydání. Předběhl totiž čas a písnička k překvapení všech – propadla. Spectora to natolik zaskočilo, že se stáhl z hudebního světa na další dva roky.

  Nakonec z toho ale takový propadák nebyl. V Americe se sice singl zastavil na 88. místě, v Kanadě na 62., ale v Británii vyskočil na #3. Časopis Rolling Stone ji později dokonce zařadil na 33. místo nejlepších písní historie. Slovy chvály nešetřil také George Harrison, který později s Philem Spectorem mimo jiné spolupracoval na svém nejslavnějším hitu My Sweet Lord a albu All Things Must Pass. Během let také vznikly desítky předělávek od umělců takových jmen jako Harry Nilsson, Deep Purple, Eric Burdon & The Animals, Easybeats, Shadows, Supremes, Four Tops, Darlene Love, Bonnie Tyler, Dolly Parton, Erasure, Meat Loaf, Annie Lennox, Neil Diamond nebo Céline Dion.

  A co že řekla Tina k samotnému natáčení? „Musela jsem ji zpívat alespoň půlmilionkrát a měla košili úplně promočenou potem. Nakonec jsem zpívala jen tak v podprsence.“ A kuriozitou je, že fotku na obal desky nafotil nadšený fotograf-amatér herec Dennis Hopper.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...