Huey Lewis And The News – The Power Of Love

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Film Návrat do budoucnosti patřil k největším kasovním trhákům 80. let a i se dvěma dalšími díly dodnes působí jako příjemně oddechová série se sympatickým Michaelem J. Foxem v hlavní roli. Film také velmi pomohl v kariéře skupině Huey Lewis And The News, která do něj přispěla hitem The Power Of Love.

    Zpěvák a hráč na harmoniku Huey Lewis společně s klávesistou Seanem Hopperem spolu hráli už od 70. let. Založili kapelu Clover, působili i na britské scéně (Elvis Costello, Thin Lizzy, Van Morrison), od let 80. potom zaujali s novou formací pod názvem Huey Lewis And The News. První album ještě propadlo, ale druhé se singlem Do You Believe In Love už na kapelu patřičně posvítilo. Rok 1985 přinesl jejich nejslavnější hit – The Power Of Love.

    Desce pomohl zmiňovaný snímek Návrat do budoucnosti, jehož se stala hlavním hudebním motivem. Huey Lewis si dokonce zahrál ve snímku malou roličku, když jako zástupce školního výboru vyhodí skupinu hlavního hrdiny z talentového konkurzu. Kapela Martyho McFlye hraje instrumentální verzi právě The Power Of Love, ale Huey Lewis ústy své postavy konstatuje, že je to „příliš hlučná muzika“. Hit se potom vrátil i do obou pokračování komediální sci-fi trilogie. Byl z toho pro skupinu jejich první #1 a dokonce získal i nominaci na Oscara (tu ale proměnil Lionel Richie s baladou Say You, Say Me).

    The Power Of Love napsali Huey Lewis, kytarista Chris Haye a další kytarista a saxofonista skupiny Johnny Colla. Název jim ovšem vymyslel Alex Call, někdejší člen Clover: „Flákal jsem se po L.A., skládal písničky a měl rozdělanou baladu s názvem Power Of Love. Jednoho dne mi zavolal Huey a zeptal se, na čem dělám, tak jsem mu pověděl, že zrovna skládám Power Of Love,“ vyprávěl Alex Call. „Ta písnička by klidně mohla být jednou z mých, což zní šíleně, protože ji složili oni a udělali to úžasně, ale je to přesně styl, jakým jsem skládal i já.“ Skupina se ovšem zachovala velmi štědře a za název Alexovi zaplatila deset procent z výdělku. Gentlemanské vyrovnání, jaké se ve světě showbusinessu jen tak nevidí.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...