Hollies – The Air That I Breathe

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Většina milostných písní, které píší muži ženám, jsou písně psané kráskám, do kterých jsou skladatelé zamilovaní. Proto vás možná překvapí, že „love song“ The Air That I Breathe proslavený kapelou The Hollies je napsaný pro ženu, která podle autora nebyla krásná ani trochu…

  The Air That I Breathe napsal z větší části Albert Hammond (s pomocí Mike Hazlewooda), a nahrál ji také na své album It Never Rains In Southern California, po něm se písně ujal Phil Everly (album Star Spangled Banner), ale světovou slávu písni vtiskla až třetí verze kapely The Hollies, kteří s ní bourali všechny světové hitparády v roce 1974.

  Inspiraci popsal v roce 1992 Hammond: „Když to posloucháte, řekli byste, že je to věnováno nejkrásnější ženě na světě, ale popravdě jsem to psal pro ženu ošklivou. Skutečně nevypadala dobře, myslím fyzicky, ale uvnitř byla krásná, prostě úžasná. Byla hodná, obětavá a skutečně mě podržela, když jsem přijel do Los Angeles. Neměl jsem tehdy nic, kde bydlet, neměl jsem zelenou kartu, žádné peníze, práci, byl jsem prostě skutečný bezdomovec. Napsal jsem to jako milostný příběh a Mike Hazlewood do toho potom vložil trochu ekologie nebo jak to říct, toho šíleného smogu, který se denně vznášel nad LA, to je ono ‚The Air That I Breathe‘ (vzduch, který dýchám).  Ale dohromady to pěkně fungovalo.

  Kapela Hollies ji nahrála po návratu zpěváka Allana Clarkea, který si od nich na dva roky odskočil zkusit sólovou dráhu. Ta mu úplně nevyšla, stejně tak se mezitím příliš nedařilo ani Hollies, takže se vrátil k oboustranné spokojenosti a The Air That I Breathe vzápětí bodovala v Top 10 v Británii, Americe, Německu, Rakousku, Holandsku nebo Austrálii. Ještě jednou pak od Hollies vstoupila do žebříčku i koncem 80. let, když ji znovu vydali na singlu. Perličkou je, že o zvuk se během nahrávání ve studiu staral později slavný hudebník Alan Parsons. Singl nakonec za miliónový prodej získal i zlatou desku.

  The Air That I Breathe nahrálo i mnoho dalších slavných hudebníků, např. Olivia Newton-John, Julio Iglesias (s vokály Beach Boys), kd lang nebo Simply Red. Sám Albert Hammond ji později přezpíval do španělštiny.

   

  Interpret: The Hollies
  Autoři: Albert Hammond, Mike Hazlewood
  Rok vydání: 1974

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...