Hollies – Stay

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Když se skupina Hollies prosadila v britském žebříčku, nějakou dobu jim kritika vytýkala, že co singl, to předělávka americké písničky. Do jisté chvíle měli pravdu, i jejich třetí singl a první Top 10 hit pocházel z Ameriky – píseň Stay.

  Stay je doo wopová písnička, která poprvé zněla éterem rádií v roce 1960, kdy ji natočila americká skupina Maurice Williams And The Zodiacs. Jejím autorem je přímo leader skupiny Maurice Williams, ale napsal ji o mnoho let dřív, asi jako patnáctiletý kluk. Ačkoliv zní jako klasický zamilovaný „love song“, pro Maurice měl jistě osobní charakter – Stay (Zůstaň) napsal v přímé reakci na jedno své rande, kdy přemlouval dívku, aby ještě nechodila domů a zůstala s ním o něco déle. Nahrávka potom skupinu proslavila a stala se vůbec nejkratším hitem v čele amerického žebříčku (1 minuta, 38 vteřin).

  Kapela Hollies o tři roky později hledala písničku, kterou by navázala na své první dva menší hity (Ain’t That) Just Like Me a Searchin’. Vybrali si právě Stay a rozhodli se ji výrazně zrychlit a také trochu protáhnout. Chyběla tomu jediná věc – lepší bubeník, než Hollies měli, který by dodal nahrávce patřičný „drive“.

  Hollies našli novou posilu v podobě Bobbyho Elliotta, který tehdy bubnoval v rock and rollové skupině Shane Fenton And The Fentones. Klasický rock’n’roll, který Fentones hráli, začínal zavánět revivalem 50. let, a proto Bobby po nabídce Hollies skočil a nikdy nelitoval; bubnuje v Hollies dodnes.

  A byl to také Bobby, kdo dodal rychlé písni patřičnou energii, V kombinaci s nakažlivě dravými vokály zpěváků kapely Clarkea, Nashe a Hickse Hollies vzápětí poprvé zabodovali v britské Top 10 a také po písni pojmenovali své první album (Stay With The Hollies). Dodnes ji také zařazují na své koncerty, jak dokazuje i letos vydané koncertní 2CD Live Hits! (We Got The Tunes!).

  Další předělávky Stay nahráli např. Four Seasons, Jackson Browne, Bruce Springsteen, Cyndi Lauper, Virginia Wolves nebo Andrew Gold. U nás potom např. skupina And The End.  Zájem o písničku oživil také úspěšný film Hříšný tanec (kde zněla původní verze Maurice Williamse And The Zodiacs).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...