Hollies – On a Carousel

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Pokud byste pátrali, jak se jmenuje britský fan klub skupiny Hollies, usnadníme vám hledání: je to Carousel. V češtině to znamená kolotoč a název není vůbec náhodný, jeden ze slavných hitů Hollies se totiž jmenuje právě „Na kolotoči“ – On A Carousel.

  Hollies jej natočili v zenitu svých autorských schopností v roce 1967. Všechny písně už si tehdy psali sami a svorně je podepisovali třemi jmény muzikantů Graham Nash (zpěv, kytara), Allan Clarke (zpěv) a Tony Hicks (zpěv, kytara) bez ohledu na to, který z muzikantů té které písni přidal nejvíce nebo nejméně (stejně to dělali John Lennon a Paul McCartney v Beatles, Mick Jagger a Keith Richards  v Rolling Stones nebo Steve Marriott a Ronnie Lane ve Small Faces).

  Sama písnička vznikla ve slavném studiu č. 3 v Abbey Road během sessions pro album Evolution v lednu roku 1967, a to krátce předtím, než byl bubeník Bobby Elliott s akutním zánětem slepého střeva odvezen do nemocnice (během dalšího nahrávání alba za něj pak zaskakoval Mitch Mitchell z kapely Jimiho Hendrixe nebo Clem Cattini z někdejších Tornados). 13. ledna, kdy byla On A Carousel natočena, ale Elliott ještě seděl za bicími, a samotné natáčení právě výsledné verze písně dokonce shodou okolností zachytily pro dokument Popový business i kamery britské Granada Television (natáčení tehdy inicioval producent Beatles George Martin).

  Singl On A Carousel se pak nejlépe prodával v domovské zemi Hollies Velké Británii, ale v Top 10 písnička zabodovala i v Německu nebo Norsku a skvěle si vedla i v USA, Austrálii nebo Holandsku. Později ji znovu natočil Mike Vickers (z Manfred Mann), v 80. letech skupina Glass Moon a nejnověji dvojice Shaw Blades (2007).

  Interpret: The Hollies
  Autoři: Allan Clarke / Graham Nash / Tony Hicks
  Rok vydání: 1967

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...