Hollies – Long Cool Woman (In A Black Dress)

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Manchesterská kapela Hollies, která již byla uvedena do Rock and rollové Síně slávy, má na svém kontě více jak dvě desítky hitů v jedné řadě za sebou bez jediného propadáku. Na začátku 70. let tuto řadu potvrdil jeden z  jejich nejsilnějších, navíc autorských singlů Long Cool Woman (In A Black Dress).

  Napsal jej zpěvák kapely Allan Clarke za pomoci profesionálních skladatelů a hudebníků Rogera Cooka a Rogera Greenawaye. Clarke tehdy natočil píseň s Hollies, dokonce se výjimečně ujal i sólové kytary (zpravidla pouze zpíval, případně foukal harmoniku). Úvodní riff tak na nahrávce hraje on. Než však písnička na singlu mohla vyjít (nejprve byla schovaná na albu Distant Light), nepohodl se s kapelou a rozhodl se odejít na sólovou dráhu. Počítal s tím, že si písničku „vezme s sebou“, ale Hollies ji vzápětí vydali sami jako singl a zatímco v domovské Anglii se v žebříčku zastavila na vlažnější 32. pozici, přinesla jim vůbec největší hit v Americe, který tam za svou kariéru měli. Clark z toho měl radost jistě mizivou, zejména když se jeho sólové desky téměř neprodávaly (proto se brzy do kapely vrátil a spory vzala voda).

  „Long Cool Woman In A Black Dress byla jednička,“ vzpomínal po letech kytarista Tony Hicks. „Náš producent Ron Richards měl zpravidla dobrý čich na to, co bude hit, ale tohle mu uniklo. Byla to firma CBS (společnost, která kapelu zastupovala v USA, pozn.), která v tom hit cítila a pustila singl ven. Bylo to pro nás docela nezvyklé, protože to byla jednoduchá rock and rollovová písnička, kterou jsme udělali asi za půl hodiny. Kdyby to tehdy Ron vycítil, asi bychom si víc vyhráli s harmoniemi.“

  Z pohledu Hollies jde vůbec o jediný hit v jejich kariéře, který neobsahuje žádné harmonické vokály, pouze Allanovu hlavní vokální linku.  Bývalí členové Hollies (včetně Allana Clarka a Grahama Nashe) písničku zahráli i na svém uvádění do RnR Síně slávy, když s nimi zde na kytaru hostoval člen Springsteenova E Street Bandu Steven Van Zandt (nicméně základní riff se tehdy příliš pečlivě nenaučil).

  Sama Long Cool Woman byla stylově inspirovaná zvukem americké kapely Creedence Clearwater Revival a Allan Clarke po svém návratu do Hollies napsal ještě její dvojče a další hit kapely – The Day That Curly Billy Shot Down Crazy Sam McGee.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...