Hollies – Just One Look

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Kapela Hollies bude slavit už svou profesní padesátku, na britské scéně je od roku 1963 a za tu dobu vydala přes dva tucty hitových desek a v roce 2010 zaslouženě vstoupila i do Rock and rollové Síně slávy. Dodnes zůstává jednou z jejich nejoblíbenějších písniček hit Just One Look, ačkoliv původně nešlo o jejich píseň.

  Dobová kritika tehdy Hollies vytýkala, že jsou příliš odkázáni na americké písničky, jejich předešlé tři singly všechny obsahovaly americké rock and rollové skladby. Jenomže Hollies také všechny bezpečně poslali do žebříčku a byli v tom navíc stále jistější – proč by tedy úspěšnou formuli nezopakovali?

  Just One Look napsala americká soulová hvězda Doris Troy (spolu s Gregorym Carrollem) začátkem 60. let, když ještě nebyla moc známá. Doris ji natočila jako demo nahrávku, tedy pracovní, zkušební verzi, ale nedařilo se ji nikomu udat, nikdo o ni neměl zájem. A tak nakonec právě toto demo s jejím vokálem vyšlo na singlu a ejhle – vzápětí bylo v první desítce amerického Billboardu. Just One Look tak odstartovala vlastní pěveckou kariéru Doris, která sice nebyla nabitá hity, ale nahrávala pro firmu Beatles, zpívala s Rolling Stones, s Tomem Jonesem nebo Pink Floyd.

  Nicméně dodnes je verze Doris ve stínu právě Hollies. Ti natočili Just One Look jako svůj čtvrtý singl začátkem roku 1964 a k dobytí žebříčku jim chyběla jediná příčka, což byl pro ně do té doby největší úspěch. Vystoupili s hitem v populární televizní show Top Of The Pops, také vedle Beatles, Searchers nebo Rolling Stones na koncertě nejlepších britských skupin roku (podle časopisu New Musical Express) a poprvé se probojovali také do amerického žebříčku, byť tehdy ještě na spodní hranici první stovky. Navíc singl poslali do žebříčků i v dalších zemích jako Austrálii, Kanadě, Norsku nebo Švédsku. Když později v Americe vyšla ještě jednou v době, kdy už byli Hollies známější, probojovala se i do první padesátky hitů.

  V dalších letech ji zpívala také Lulu, Linda Ronstadt, Mark Farner nebo Anne Murray, sami Hollies ji natočili ještě jednou v 80. letech pro své LP What Goes Around a dodnes nechybí ani v jejich koncertním repertoáru. U nás pak Just One Look zdomácněla díky skupině Crystal a pěveckému triu Irena Kubáková, Jiřina Menšlová a Eva Fatková pod názvem Tenhle kluk.

  Interpret: The Hollies
  Autoři: Doris Troy / Gregory Carroll
  Rok vydání: 1964

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...