Hollies – I Can’t Tell The Bottom From The Top

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Hollies jsou v naší hudební knihovně častými hosty. Ačkoliv šlo v základu o rock and rollovou kapelu, zejména na přelomu 60. a 70. let vydali sérii veleúspěšných balad, které dodnes zní v rádiích z jejich repertoáru nejčastěji. Jsou to zejména The Air That I Breathe a He Ain’t Heavy, He’s My Brother, ale do stejné éry patří také I Can’t Tell The Bottom From The Top.

  Po odchodu Grahama Nashe, tehdy autorsky nejplodnějšího člena skupiny Hollies, začali častěji sahat po písních, které jim nabízeli profesionální skladatelé. Už bylo zřejmé, že skupina přežila Nashův odchod a udržela si svou početnou fanouškovskou základnu, ale i tak se pečlivě rozhlíželi po dostatečně silné skladbě, jež by navázala na jejich celosvětový hit He Ain’t Heavy, He’s My Brother z podzimu roku 1969. A tento následující hit jim složili dva neznámí mladí Angličané.

  Guy Fletcher a Doug Flett už si našli do naší hudební knihovny cestu přes skupinu Blue Mink. Jejich písně zpíval i Elvis Presley, Tom Jones, Joe Cocker nebo Ray Charles, nicméně na konci 60. let ještě známé renomé neměli. Naopak čekali na ten průlomový mezinárodní hit, kterým se měla vzápětí stát balada I Can’t Tell The Bottom From The Top, kterou nakonec Hollies zvolili jako svůj první singl roku 1970.

  Hollies na písni začali pracovat v době příprav alba Confessions Of The Mind, které naopak obsahovalo výhradně autorské písně členů skupiny. Ačkoliv baskytarista skupiny Bernie Calvert byl sám velmi slušným pianistou, na těchto sessions s kapelou pracoval jako studiový hudebník klavírista Reg Dwight, který si tehdy začal budovat renomé pod svým uměleckým jménem Elton John. Jeho piáno slyšíme právě i v I Can’t Tell The Bottom From The Top (na koncertech za něj zaskočil Bernie, zatímco jeho baskytaru převzal zpravidla kytarista Tony Hicks). Skladba byla rozdělena do tří částí a měla stupňovitý, gradující charakter. Po vydání v roce 1970 se stala dalším z mnoha mezinárodních hitů Hollies a dostala se do první desítky mnoha světových hitparád.

  Píseň dodnes nechybí na koncertech skupiny (ani sólových show jejich současného zpěváka Petera Howartha) a její předělávku natočil také Elton John nebo skotská skupina Middle Of The Road.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...