Hollies – I Can’t Let Go

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Po čase si v naší hudební knihovně opět připomeneme britskou skupinu Hollies z města Manchester proslaveného spíše než muzikou typem kalhot. Tato kapela v 60. a 70. letech sázela do žebříčků po celém světě jeden hit za druhým a výjimkou nebyl ani singl z roku 1966 – I Can’t Let Go.

    Hollies v té době sice už zkoušeli skládat vlastní písničky, ale příliš si ještě nevěřili v tom, aby je dávali na A-strany svých singlů (o tom je přesvědčil až úspěch hitu Stop Stop Stop). Pokud tehdy kapela neměla svou písničku, mohla si ji pořídit od hudebního vydavatelství, kterým je zase nabízeli profesionální (i amatérští) skladatelé. Proto se i v tomto případě kytarista Tony Hicks vydal na „lov“, konkrétně do hudebního vydavatelství Dicka Jamese. Tam jej zaujaly dvě americké písně I Can’t Let Go a California Dreaming‘. Hicks nakonec sáhl po I Can’t Let Go, zatímco California Dreamin‘ vzápětí do světa poslali její autoři, do té doby zcela neznámí Mamas And Papas.

    I Can’t Let Go napsali společně Al Gorgoni a Chip Taylor, druhý jmenovaný je bratr herce Jona Voighta (Půlnoční kovboj) a tedy také strýc herečky Angeliny Jolie. Mimo jiné napsal také veleslavnou Wild Thing od The Troggs. V Americe I Can’t Let Go natočila zpěvačka Evie Sands, ale její verze zcela zapadla. Přesto kytarista Hicks (a posléze celá kapela) cítil v písničce jasný hit – a měl pravdu, v Anglii singl vyletěl až na 2. místo žebříčku. V Americe ale Hollies prorazili až dalším singlem (Bus Stop), a tak se tam jejich verze neprodávala nijak skvěle (ale do první padesátky se nakonec přeci dostala). Když s ní ale o 14 let později znovu zkusila štěstí Linda Ronstadt, už se konečně chytili i Američané a písnička vyskočila i v tamním žebříčku mezi největší hity. I tak se ale za nejlepší verzi obecně považuje právě ta od Hollies.

    A perlička na závěr – zpěvák a kytarista Graham Nash držel v refrénu písně tak dlouho jeden vysoký tón, že si prý Paul McCartney z Beatles údajně myslel, že jde ve skutečnosti o trumpetu.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...