Hollies – He Ain’t Heavy, He’s My Brother

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Britská skupina Hollies patří zcela neodmyslitelně k tomu nejlepšímu na oldies scéně, už jen díky úctyhodné sérii hitů, které vydávali celá šedesátá a z velké části i sedmdesátá léta. Jednou z jejich nejslavnějších zůstává balada nazvaná He Ain’t Heavy, He’s My Brother.

  Písničku napsali Bobby Scott a Bob Russell, což byli dva skladatelé, kteří spolupracovali pouze na této písní (Russell bohužel brzy poté podlehl rakovině), inspirací pro nezvyklý název byla fráze odvozená z  obrázku ve vánočním křesťanském časopise, kde chlapec nesl tělo svého (pravděpodobně) mrtvého bratra a říkal: Není těžký, je to můj bratr. Tato fráze se v obecnější rovině, než je skutečná fyzická váha, stala mottem chlapeckého křesťanského spolku a na konci 60. let ji někteří novináři aplikovali na vietnamskou válku, když text písně vysvětlovali jako zpověď vojáka.

  První verzi nazpíval Kelly Gordon, ale ta nevzbudila žádný ohlas. Ve stejném roce (1969) se ale právě rozhlíželi po nové písni Hollies, kteří v tomto období své kariéry sázeli spíše na profesionální skladatele, ačkoliv předtím (i potom) si skládali hity sami. He Ain’t Heavy, He’s My Brother je zaujala a rozhodli se ji natočit v době přípravy alba Hollies Sing Hollies. Baskytarista Bernie Calvert sice slušně ovládal hru na piáno, nicméně tentokrát si kapela pozvala schopnějšího hosta – vypomohl Reg Dwight, do té doby studiový pianista, který právě rozjížděl svou kariéru pod novým jménem Elton John.

  Singl se stal pro Hollies velikým hitem po celém světě, včetně Británie i USA. Později byla použita také v několika reklamách a zejména reklama na pivo značky Miller oživila zájem o ni natolik, že znovu vyšla na singlu a dokonce po 19 letech dobyla britský žebříček.

  Z dalších muzikantů, kteří ji nazpívali, namátkou: Neil Diamond, Cher, The Osmonds, Olivia-Newton John nebo The Shadows.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...