Hollies – Bus Stop

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Britská kapela The Hollies patří k nejslavnějším skupinám 60. a 70. let, vydání 25 hitů v řadě za sebou to dokazuje více než přesvědčivě. Od loňského roku jsou také členové Rock and rollové Síně slávy. Do dnešní hudební knihovny vybereme z jejich hitů ten, kterým prorazili v Americe – Bus Stop.

  Britská kapela The Hollies patří k nejslavnějším skupinám  60. a 70. let, vydání 25 hitů v řadě za sebou to dokazuje více než přesvědčivě. Od loňského roku jsou také členové Rock and rollové Síně slávy. Do dnešní hudební knihovny vybereme z jejich hitů ten, kterým prorazili v Americe – Bus Stop.

  Písničku napsal tehdy začínající skladatel Graham Gouldman, kterému bylo pouhých 16 let, ale během pár měsíců doslova vychrlil hity pro Hollies (Look Through Any Window, Bus Stop), Herman’s Hermits  (No Milk Today, Listen People), Yardbirds (For Your Love, Heartfull Of Soul) a řadu dalších (později se stal stěžejní postavou kapely 10cc).  Bus Stop byla silná melodie s jednoduchým milostným příběh o dvojici, která se dá dohromady na autobusové zastávce, Gouldman ostatně základ písně vymyslel právě během ježdění autobusem.

  Hollies Bus Stop natočili v roce 1966 v době, kdy hledali nového baskytaristu, postupně s nimi hrál John Paul Jones (později Led Zeppelin), Jack Bruce (Cream) a Klaus Voorman (Manfred Mann, Plastic Ono Band), než nakonec sáhli po neznámém Berniem Calvertovi. Tehdy už byli v Británii jednou z nejpopulárnějších kapel, ale stále nemohli prorazit v Americe, právě Bus Stop jim tam vzápětí otevřel cestu, sám Graham Nash, tehdejší leader kapely, označil Bus Stop za jeho nejoblíbenější singl kapely a skupina ho zahrála i na show při svém uvedení do RnR Síně slávy.

  Nash vzpomínal v rozhovoru:  Měli jsme tehdy manažera Michaela Cohena a ten povídá ‚Heleďte, mám tady dole v ulici jednoho židovského kluka, co říkal, že píše písničky, nezašli byste za ním, jestli něco nemá?‘ Jmenoval se Graham Gouldman  a později se hodně proslavil sám za sebe, ale tehdy to bylo prostě šestnáctileté děcko. Přišli jsme za ním a řekli, ať se tedy předvede, co má. On na to: ‚No měl bych tohle…‘ a zahrál Bus Stop. Byli jsme úplně vedle a hned řekli, že ji stoprocentně bereme a jestli má ještě něco dalšího. Bylo to neuvěřitelný, vidět to šestnáctileté dítě, které suverénně skládá tak skvělé věci.“

  Interpret: The Hollies
  Autoři: Graham Gouldman
  Rok vydání: 1966

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...