Guess Who – American Woman

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Je to jeden z mnoha paradoxů v hudbě. Jakmile se v názvu písně objeví slovo „American“, posluchači, mnohdy i rodilí mluvčí, ji automaticky považují za znak patriotismu Spojených států amerických. Právě to je mylný osud hitu American Woman (Americká žena) od skupiny Guess Who.

  Skupina Guess Who předně není z USA, ale z Kanady. Původně si říkali Reflections a snažili se stát kanadskými Shadows. Později pod vlivem merseybeatové horečky zvolili název Chad Allan & The Expressions. Chytli se s předělávkou hitu Johnnyho Kidda Shakin’ All Over a jejich sláva začala růst (v jejich sestavě hráli např. kytarista Randy Bachman a bubeník Garry Peterson, kteří později založili Bachman-Turner Overdrive). Právě tehdy vznikl vtip, který měl kolem skupiny vytvořit auru tajemna. V USA obdrželi moderátoři rádií pracovní výlisek desek s fiktivním názvem kapely: Hádej kdo? Tedy Guess Who? Když byl posléze název odtajněn, v moderátoři stejně používali spojení Guess Who, až se kapela rozhodla si jej ponechat. Lokální úspěch změnil světový trhák These Eyes (1969), následovaný dalšími hity v americké Top 10 jako Laughing (1969) nebo No Time (1970). První světovou jedničkou se pak stala právě American Woman.

  Abychom se vrátili k úvodní myšlence: American Woman není oslavou amerických žen. Vlastně je to přesně naopak. Americká ženo, nech mě být, jdi ode mě a neokouněj u mých dveří, nechci vidět tvou tvář, nechci s tebou zestárnout… To jsou některé z veršů písně, které zpívá klávesista skupiny Burton Cummings: „Myslel jsem tím jen to, že holky v Americe rychleji dospívaly, což je pro nás dělalo nebezpečnějšími,“ smál se později hudebník.

  Autorsky je pod písní podepsaná celá skupina – ostatně jinak by to ani nešlo. Vznikla totiž přímo na pódiu během koncertu. Skupina nastoupila, aby spustila po přestávce druhou část show. Všichni byli připraveni, jen chyběl zpěvák Cummings, který se zdržel v zákulisí. Kapela tedy začala improvizovaně jamovat, po chvíli Cummings přiběhl, ale jam nepřerušili, naopak se improvizovaně pustil do textu. A skladba byla v hrubé verzi na světě.

  Mírně odlišnou verzi vypráví Randy Bachman: během koncertu mu prý praskla struna a musel ji vyměnit. Což samo o sobě zabralo nějaký čas, poté se navíc potřeboval s ostatními sladit, tak kývl na Cummingse, aby mu zahrál tóny E a H. „Začal jsem hrát riff a pak jsem se podíval do lidí, kteří se mezitím začali bavit mezi sebou a úplně nás přestali vnímat. A najednou se všechny hlavy otočily. Došlo mi, že hraju ten riff a bylo mi jasné, že ho nesmím za žádnou cenu zapomenout. Tak jsem ho hrál pořád dál…“ Ostatní se přidali a začal onen jam.

  Ať už byly okolnosti začátku jamování jakékoliv, kapela zkrátka před spokojeným publikem složila svůj první milionový hit. Natočili ho posléze stylově v Americe (v Chicagu) a na vrcholu žebříčku se Americká žena držela tři týdny. Později ji úspěšně přezpíval Lenny Kravitz, zazněla také ve filmech jako Americká krása nebo Cable Guy.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...