Gerry And The Pacemakers – You’ll Never Walk Alone

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Pop-rockové písničky a sport se velmi často potkávají, různé dynamické, silně rytmické písničky přímo svádějí ke skandování a řada např. fotbalových klubů si z nich také vybírá své hymny. Bylo proto trochu s podivem, jakou hymnu si zvolil jeden z nejslavnějších fotbalových klubů světa – Liverpool FC. Šlo totiž původně o starou muzikálovou baladu…

  Každý občan města Liverpool je hrdý na své město, je hrdý na Beatles, díky kterým je poznal celý svět, a je hrdý na svůj fotbalový tým (zejména proti největšímu rivalovi; Liverpool vs Manchester je to samé jako Sparta vs Slavie). A to přitom takový „Liverpudlián“ ani nemusí poslouchat muziku nebo koukat na sport, je to spíš otázka principu a hrdosti.

  You’ll Never Walk Alone napsali Američani Richard Rodgers a Oscar Hammerstein II, kteří byli profesionální muzikáloví skladatelé, jejich jména jsou pod dlouhou řadou slavných broadwayských děl a jedním z nich byl i muzikál Kolotoč (Carousel) z roku 1945. Právě v něm poprvé zazněla balada You’ll Never Walk Alone, které si brzy všiml i Frank Sinatra a jako první ji poslal do hitparád. Po něm se jí ujali i další zpěváci jako Conway Twitty, Gene Vincent nebo Johnny Preston. V Británii potom skupina Gerry And The Pacemakers – a to už jsme v Liverpoolu.

  Leaderem kapely byl zpěvák, kytarista a člověk proslulý optimismem a dobrou náladou Gerry Marsden. You’ll Never Walk Alone si prý zamiloval už jako malý kluk, když ji slyšel právě v muzikálu Carousel. Gerry And The Pacemakers potom jako raketa vyletěli v roce 1963 s beatovou horečkou a jejich první dva singly (How Do You Do It a I Like It) oba dobyly žebříčky. Poté připravovali své první album a mezi písněmi (všechny měli nazkoušené z koncertního hraní), natočili právě baladu You’ll Never Walk Alone. Když kapela odešla ze studia, usoudil po poslechu výsledků nahrávání producent George Martin (známý spoluprací s Beatles), že tady mají něco výjimečného, a přidal k písni orchestrální doprovod. Ačkoliv to s kapelou předem neprobral, Gerry Marsden byl prý výsledkem nadšený a zanedlouho se kapela i se svým třetím singlem vyhoupla až na první místo žebříčku – to se do té doby s prvními třemi singly ještě nikomu nepovedlo. Na vrchol pak čtyři týdny nikoho jiného nepustili (střídali se s Beatles a jejich She Loves You).

  A jak se dostala k fotbalovému týmu? Když potom před jedním zápasem hrála píseň z ampliónů a celé tribuny se k ní přidaly, uvědomil si FC Liverpool, jakou sílu písnička má. Právě od té doby je také dodnes hymnou klubu, zpívá se před začátkem jejich zápasů a dokonce byl její titul přidán i do oficiálního erbu klubu.

  V dalších letech ji hrával kdekdo: Elvis Presley, Barbra Streisand, Patti LaBelle, Doris Day nebo Jackie Wilson, u nás ji s textem Zdeňka Borovce Nikdy nejdeš sám do svého repertoáru zařadili Karel Gott nebo Jiří Popper.Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...