Gerry And The Pacemakers – Ferry Cross The Mersey

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Už jsme v hudební knihovně mnohokrát připomněli merseybeatovou mánii, kdy v první polovině šedesátých let žila celá Británie hudbou pocházející z města Liverpool. Onu mánii spustili sice Beatles, ale zejména v počátcích své slávy měli v přístavním městě hodně rivalů. A také hodně kamarádů. Oboje v jednom představovali Gerry And The Pacemakers.

  S Pacemakers nebyli Beatles jen kamarádi, spojovala je také osobnost manažera Briana Epsteina. A kde Beatles prošlapali cestu, tam to Epstein zkusil se svými dalšími svěřenci – právě Pacemakers byli v prvních letech stejně bernou mincí jako sami Beatles. Nahrávali u stejného producenta George Martina ve stejných studiích na Abbey Road. Když Beatles odmítli písničku How Do You Do It, Pacemakers ji rádi vzali za ně a poslali ji na první místo žebříčku. Jezdili na společné turné (např. i s Royem Orbisonem), a když Beatles otevřeli dveře do Spojených států, impresário Ed Sullivan vzápětí pozval i Gerry & The Pacemakers. A Američané si je rázem zamilovali.

  Ačkoli byli Pacemakers možná trošku o krok pozadu za Beatles, tak jakkoli Liverpool Beatles miloval, Gerryho Marsdena a jeho Pacemakers přímo zbožňoval. Marsden Beatles nakonec přeci jen v jedné věci předběhl: zatímco John s Paulem rodnému městu složili otevřenou poctu až písněmi Strawberry Fields Forever a Penny Lane, Gerry Marsden to udělal už v roce 1964 s hitem Ferry Cross The Mersey, tedy Přívoz přes řeku Mersey (tj. řeku protékající Liverpoolem).

  Nepřímá inspirace ale opět přišla od Beatles – po obrovském úspěchu filmu Perný den Epsetin nechal smlouvu na natočení dalšího hudebního filmu podepsat právě i Pacemakers. Výsledkem byl snímek Pernému dni podobný jako vejce vejci. V hlavních rolích – Gerry And The Pacemakers, titul Přívoz přes řeku Mersey. Rozdíl byl jen v tom, že skupina nehrála samu sebe, ale neznámé liverpoolské hudebníky, kteří v beatové soutěži rychle stoupají, až ji pochopitelně celou vyhrají. Skupina natočila pro film řadu nových písní a hlavně titulní balada Ferry Cross The Mersey jim přinesla obrovský hit. Složil ji přímo leader kapely Gerry Marsden, který si autorsky věřil stále víc, a vyšlo mu to, čehož důkazem bylo umístění v britské i americké Top 10.

  Úspěch písně, která rázem aspirovala na hymnu města, byl skutečně enormní. Později pojmenovala dokonce i muzikál inspirovaný skupinou Gerry And The Pacemakers. V roce 1989 došlo k neštěstí na fotbalovém stadionu Hilsborough, kde se zřítila část stadionu a zemřelo téměř sto příznivců liverpoolského fotbalového týmu. Gerry Marsden tehdy sezval několik přátel, včetně Paula McCartneyho, a znovu skladbu přezpívali (pod jménem kapely Ferry Aid), přičemž výtěžek šel rodinám obětí. Singl se prodával ještě lépe než v šedesátých letech a vystřelil na první místo britského žebříčku, kde se držel tři týdny.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...