Georgie Fame – Yeh Yeh

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Georgie Fame patří v Británii k velmi uznávaným rhythm and bluesovým a jazzovým klavíristům i zpěvákům. Do svých skupin si ho s oblibou pozvou i osobnosti jako Van Morrison nebo Bill Wyman. V 60. letech si ale Fame se svou kapelou užíval i slávu mezinárodní popové hvězdy. Mohla za to hlavně píseň Yeh Yeh.

  Clive Powell se na piáno učil od svých sedmi let a jeho talent byl natolik nesporný, že ho už jako mladíčka angažoval přední britský manažer Larry Parnes, který organizoval veleúspěšné rock and rollové koncertní show. Sezval populární zpěváky Anglie i Ameriky a objížděl s nimi celou Británii. Díky tomu se mladičký Powell dostal do společnosti předních zpěváků, jako byli Billy Fury, Eddie Cochran, Marty Wilde, Joe Brown nebo Gene Vincent. Manažer měl jedinou podmínku – z Powella se musel stát Georgie Fame. Pianista to považoval za směšné, ale pokud chtěl vystupovat, musel hrát podle Parnesových pravidel.

  Georgie Fame hrál především v doprovodné skupině Billyho Furyho. Když ale zpěvák nakonec skupinu ze svých služeb propustil, stala se plynule novou kapelou Georgieho pod názvem Blue Flames. Fame se tak stal kapelníkem a vlastním pánem a skupina si rychle získala renomé skvělých hudebníků. Singl Yeh Yeh jim vzápětí zajistil také početné zástupy fanynek, protože po pěti týdnech kralování sestřelil z prvního místa žebříčku Beatles (I Feel Fine) a držel pozici dva týdny, než ustoupil jiné R&B skupině Moody Blues (Go Now). Navíc Yeh Yeh zabodovala i v Americe a z Georgieho udělala skutečnou mezinárodní hvězdu.

  Yeh Yeh napsali dva Američané, jazzmani Rodgers Grant a Pat Patrick, a to jako instrumentální skladbu pod vlivem latinskoamerických rytmů. Tak ji v roce 1963 natočil původem Kubánec Mongo Santamaría a vzápětí si ji pro vlastní repertoár otextovalo trio Lambert, Hendricks & Ross. Trio píseň zahrálo i na jazzovém festivalu v Newportu, které vydalo na desce, a právě tam ji objevil Georgie Fame. Jejich aranžmá takřka beze změny přejal: „Skupina Lambert, Hendricks & Ross byla pro mě jak dynamit. A taky skvělá muzikantská škola. S Jonem Hendricksem jsem byl ve spojení právě přes Yeh Yeh, protože to on napsal slova a taky udělal první zpívanou verzi.

  Sám Fame ale původně od písničky jasný hit nečekal, vlastně ji vybral trochu náhodou: „Hráli jsme to po všech koutech země celé měsíce předtím, než jsme ji nahráli. Přemýšleli jsme tehdy, co vybrat jako singl, a někdo povídá: ‚No a proč vlastně neuděláš Yeh Yeh?‘ Mělo to pak velký úspěch.“

  V roce 1985 skladbu převzala britská skupina Matt Bianco a opět s ní zabodovala v britském žebříčku. Georgie Fame ji dodnes zpívá na koncertech a zahrál ji např. i ve slavné Show Joolse Hollanda.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...