George Harrison – Give Me Love (Give Me Peace On Earth)

 • Kategorie: Hudební knihovna

  George Harrison, jeden z Beatles. I kdyby už nikdy po rozpadu slavné čtyřky nenapsal jedinou písničku, zůstal by slavný. Ale s jeho produktivitou to bylo právě naopak, po rozpadu kapely se doslova protrhla stavidla Harrisonových nápadů, hned první pobeatlovské album vydal dokonce na třech LP deskách. Dnes se zastavíme u jednoho z jeho prvních #1 hitů – Give Me Love (Give Me Peace On Earth).

  Dej mi lásku, dej mi mír na zemi, to je název největšího hitu z druhého studiového Georgeova alba po rozpadu Brouků Living In The Material World, které světu představil v roce 1973. V Anglii to byl třetí Georgův hit, a v Americe druhý, který poslal až na vrchol žebříčku (předtím My Sweet Lord) – odsunul tehdy z vrcholu Paula McCartneyho s baladou My Love, což byl jediný případ, kdy se bývalí členové Beatles přetahovali o první místo. Ostatně sám McCartney písničku Give Me Love ocenil jako velmi krásnou a vyzdvihl speciálně Harrisonovo kytarové sólo. Později po jeho smrti ji zase třeba Eric Clapton spolu s Isn’t It A Pity označil za vůbec nejlepší Georgeovu píseň.

  Sám Harrison ke Give Me Love později napsal do své autobiografie: „Občas otevřete pusu a ještě v tu chvíli nevíte, co chcete říct a co to bude znamenat. Když už se to stane a máte štěstí, může z toho být i písnička. Tahle byla mojí modlitbou a osobním rozhovorem mezi mnou, Bohem a kýmkoliv, komu se to bude líbit.

  Svým náboženským tématem navázala na největší Harrisonův hit My Sweet Lord, ale singl nebyl tentokrát natočený pod dohledem Phila Spectora, produkci si George ohlídal sám. Měl také k ruce nejlepší muzikanty: na piáno vypomohl veleslavný studiový pianista Nicky Hopkins (hrál např. na deskách Rolling Stones, Jeffa Becka, Neila Younga, Cata Stevense či právě Beatles i všech ex-Beatles), bubnoval zase neméně vytížený a všudypřítomný Jim Keltner. Na klávesy pak sestavu doplnil člen tehdy obnovených Spooky Tooth Gary Wright.

  Na Koncertě pro George v roce 2002 si Give Me Love zazpíval Jeff Lynne, na benefiční akci téhož roku v New Yorku zase společně Sting, James Taylor a Elton John, na desku ji mezi jinými zpěváky natočil např. Dave „Death Of A Clown“ Davies z kapely Kinks.

  Interpret: George Harrison
  Autoři: George Harrison
  Rok vydání: 1973

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...