George Harrison – Devil’s Radio

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Rok 1987 byl do jisté míry přelomový pro George Harrisona. Po letech vydal novou desku a rázem se vrátil také do žebříčků po celém světě. Všichni mluvili o comebacku, jen on sám se podivoval – vždyť nikde nebyl, celou dobu byl tu, vtipkoval.

  Je pravda, že z dnešního pohledu skutečně Harrison nikam nezmizel, pouze pět let nevydal dlouhohrající desku. Vystoupil ale ve skvělém koncertním pořadu Carla Perkinse (Blue Suede Shoes: A Rockabilly Session), také s Bobem Dylanem a Johnem Fogertym (z CCR), produkoval několik filmů (kam občas přispěl i nějakou písní, ve filmu Shanghai Surprise s Madonnou a Seanem Pennem si i zahrál). Skutečně tedy nebyl „na odpočinku“, nicméně v žebříčcích chyběl.

  Album Cloud Nine z listopadu 1987 nejen že jej připomnělo jako hudebníka, který stále oslovuje i mladé lidi, ale navíc zapříčinilo následný vznik skvělých Traveling Wilburys. Komerčnímu ohlasu napomohl především ohromný ohlas hitu Got My Mind Set On You, který na album velmi upozornil. Díky tomu všude po světě začaly vycházet z alba i další singly: Devil’s Radio, When We Was Fab, Cloud Nine nebo This Is Love. Zastavíme se u první jmenované písně Ďábelské rádio, která s humorem kritizuje bulvární fámy šířené médii.

  Když vedu svého syna do školy, musíme projít kolem takového malého kostelíku,“ popisoval Harrison vznik písničky v roce 1987, „a oni tam mají billboard, nebo přesněji takovou malou ceduli, která říká: ‚Lhář: Ďábelské rádio… Nebuďte komentátor‘. To bylo vše, říkal jsem si, to je dobrý, to je písnička! A složil jsem ji cestou na koncert Eurythmics. Trávil jsem dost času s Davem Stewartem a oni zrovna jeli turné, jak se to jmenovalo… Revenge (Pomsta). Jeli to turné po Anglii a já si řekl, jo, takhle přesně můžu psát, z toho vzniklo několik rockovějších písniček.“

  Nahrávací session pro Devil’s Radio pak připomínala jakousi první variaci na budoucí Traveling Wilburys, sestava totiž byla doslova hvězdná. Vedle George Harrisona a producenta Jeffa Lynnea přišel zahrát kytaru Eric Clapton a na piano nikdo jiný než Elton John. Otázkou zůstává, zda na bicí hraje Jim Keltner nebo Ringo Starr, o tom panují spory, protože oba bubeníci mají velmi podobně úsporný styl. Autor tohoto textu by se spíš přiklonil, že je to Jim Keltner, mimo jiné pozdější bubeník Traveling Wilburys.

  Devil’s Radio sice zůstala trochu ve stínu úspěšnější Got My Mind Set On You, nicméně kupříkladu v americkém žebříčku Billboard Mainstream Rock vyskočila až na 4. pozici.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...