George Harrison – All Those Years Ago

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Včera jsme si připomínali písničku Johna Lennona, která se stala hitem po jeho tragickém odchodu v roce 1980. Lennonova vražda mimo jiné udělala definitivní tečku za spekulacemi, zda se někdy dají Beatles znovu dohromady. George, Paul a Ringo nicméně brzy poté natočili písničku právě k Johnově poctě, napsal ji George Harrison a jmenovala se All Those Years Ago.

   
  Smrt Johna Lennona velmi zasáhla jeho bývalé spoluhráče. Neshody z doby rozpadu Beatles už dávno vzala voda, i s Paulem McCartneym, se kterým se rozešel Lennon nejvíc ve zlém, už byli v té době znovu přátelé. Novináři se snažili McCartnymu vyčítat, že po Lennonově vraždě neprojevil dostatek pohnutí (Paul se vždy snažil a snaží své soukromé pocity na veřejnosti neukazovat), ale později se neubránil dojetí, když před kamerou v rozhlasovém vysílání pustil Johnovu písničku Beautiful Boy a do očí mu vzápětí zřetelně vstoupily slzy.
   
  George Harrison pracoval tehdy dlouhodobě na budoucím albu Somewhere In England (první snímky pro něj pořídil už v roce 1979, dokončil jej počátkem roku 1981). Melodii All Those Years Ago měl původně nachystanou pro Ringa Starra, na jeho rozsah byla ale prý moc vysoká, navíc mu příliš nesedla původní slova. V listopadu roku 1980 každopádně natočili první verzi v Georgeově domácím studiu, ale ani jeden nebyl s výsledkem spokojený. George se proto rozhodl ji přepracovat a inspiraci mu přinesly bohužel právě tragické události následujícího měsíce. Napsal tehdy nový text o Johnovi a starých časech s Beatles a rozhodl se nazpívat písničku sám. Použil Ringem natočený základ na bicí a během Paulovy návštěvy v jeho britském domě, nazpíval doprovodné vokály Paul plus jeho žena Linda a Denny Laine (z McCartneyho kapely Wings). Všichni Beatlové tedy nenahrávali společně, ale všechny na nahrávce můžeme slyšet. Spoluproducentem písničky byl pak právě i dvorní producent Beatles George Martin, přičemž se na desce podílel i jejich dlouholetý zvukový inženýr Geoff Emerick.
   
  Singl All Those Years Ago pak předcházel vydání LP desky Somewhere In England a stal se velkým hitem, de facto prvním velkým hitem, který měl Harrison v domovské Anglii od vydání singlu Give Me Love (Give Me Peace On Earth) v roce 1973. v Kanadě se usadil až na vrcholu žebříčku, v Americe nebo Norsku na #2, v první dvacítce hitů bodoval i v Británii, Švýcarsku, Švédsku nebo Rakousku. K písni vznikl i videoklip sestavený ze starých video záznamů a fotek hlavně z éry Beatles (s důrazem na ty, kde byl John s Georgem).
   
  Později na albu Cloud Nine George natočil ještě jednu vzpomínkově laděnou písničku When We Was Fab, opět s Ringem za bicími (více o ní najdete také v Hudební knihovně zde). Sám Paul o Johnovi napsal píseň Here Today pro své album Tug Of War (1982), na kterém v několika písních bubnoval také Ringo (stejně jako na následujících dvou Paulových deskách), s Georgem zase oba pomohli Ringovi s jeho albem Stop and Smell the Roses. George, Ringo a Paul se ještě v 90. letech znovu sešli spolu ve studiu, když natočili s použitím Johnových demo snímků písničky Free As A Bird a Real Love.
   
  A ještě na konec slova Ala Koopera, který na nahrávce hraje klávesy a byl také s Georgem, když se dozvěděli o Lennonově smrti: „Právě jsme snídali, George stál v kuchyni a byl bílý jak stěna. Jediní, s kým pak mluvil po telefonu, byli Paul a Yoko, což mu přeci jen trochu pomohlo. Šli jsme pracovat do studia a Ray (Cooper) a já jsme se jen starali, aby měl pořád plnou sklenici vína.“

  Interpret: George Harrison
  Autoři: George Harrison
  Rok vydání: 1981

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...