George Harrison – All Things Must Pass

 • Kategorie: Hudební knihovna

  George Harrison neměl jako skladatel v 60. letech jednoduché postavení. Sice měl jako člen Beatles samozřejmý respekt, ale jako skladatel byl stále ve stínu Johna Lennona a Paula McCartneyho. A ačkoliv zejména McCartney v pozdějších letech Harrisonovy písně pro Beatles chválil, ve své době přirozeně prosazoval raději své. Díky tomu se na žádnou desku Beatles nedostala například All Things Must Pass.

  A nejen ona, také Isn’t It A Pitty nebo The Art Of Dying měl Harrison hotové už v roce 1966, neúspěšně prosazoval např. Hear Me Lord, Let It Down nebo Window, Window. Po hádce s McCartneym v roce 1969, díky které na čas dokonce Beatles opustil, napsal Wah Wah a dochoval se i téměř hotový záznam krásné balady Not Guilty zamýšlené na tzv. Bílé dvojalbum Beatles. Většinu z těchto písniček potom George natočil na své první sólové album nazvané právě podle All Things Must Pass.

  Tuto až spirituální baladu Harrison prosazoval konkrétně na album Let It Be. Během zdlouhavých session ji sice Beatles natočili, ale skladba zůstala nerozvinutá už v rané fázi a nevrátili se k ní. Akustické demo se zdvojenou kytarou nahrál pak ještě sám Harrison bez ostatních a tato verze si nakonec našla cestu k vydání po mnoha letech na CD The Beatles‘ Anthology Vol. 3.

  V plném skupinovém obsazení (s Ringem Starrem za bicími a Ericem Claptonem na kytaru) ji potom George natočil v produkci Phila Spectora na své trojalbum vydané v roce 1970, které neslo titul právě této písničky. Harrison jím tehdy všem doslova vyrazil dech, protože se čekalo především na desky Lennona s McCartneym, ale pro mnohé byla tehdy první LP Johna Lennona (Plastic Ono Band) příliš syrová a Paulova deska „McCartney“ zase příliš nenápaditá, takže Harrison oba dva dokonale zastínil, což pro něj jistě bylo alespoň částečné zadostiučinění.

  Nakonec ale i Paul McCartney píseň po letech docenil, a dokonce si právě tuto vybral, aby ji zazpíval na velikém koncertě věnovaném Harrisonově památce (Concert for George, 2002). Svou verzi na jednu ze svých desek nahrál také Harrisonův přítel, pianista a zpěvák Billy Preston.

  A ještě jedna perlička – během natáčení alba All Things Must Pass se ve studiu prakticky dala dohromady skupina Erica Claptona Derek And The Dominoes, se kterou pak nahrál svůj největší hit Layla.

  Interpret: George Harrison
  Autoři: George Harrison
  Rok vydání: 1970

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...