Genesis – Abacab

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Dlouho jsme se v naší hudební knihovně nezastavili u skupiny Genesis, tak dnes odhalíme tajemství na oko nesmyslného názvu jedné jejich písně (a alba) Abacab.

  Písničku, která nakonec pojmenovala celé jejich album z roku 1981, napsali společnými silami všichni tři stěžejní členové Genesis, tedy Phil Collins, Tony Banks a Mike Rutherford. Původně pro ni neměli žádný titul a tak si jen na papír napsali její hudební strukturu, jak se opakují jednotlivé sloky: A-B-A-C-A-B, přičemž B označovalo část, kterou vymyslel Tony Banks, a C zase Collinsovu pasáž. Jak pak na skladbě pracovali, struktura se trochu změnila, ale pracovní název písničce už zůstal.

  Perličkou je, že ačkoliv to na etiketě desky napsané nebylo, Genesis na nahrávce jako dechová sekce podpořila jiná slavná skupina Earth, Wind & Fire, která pak s Genesis chvíli písničku hrála i živě na turné v roce 1981. Podle Collinsových slov byla píseň i celé album Abacab první skutečně týmovou prací tria Collins – Banks – Rutherford, do té doby pracovali spíš jako individuality pod hlavičkou Genesis. Singl pro kapelu znamenal veliký úspěch – potřetí jim otevřel cestu do britské Top Ten, nicméně samotný text zůstává zahalený troškou tajemstvím i nadále – a to i pro kapelu samotnou, při nedávných reunion turné se k ní totiž Phil Collins nechtěl vracet s odůvodněním, že vlastně ani neví, o čem to je.

  Interpret: Genesis
  Autoři: Phil Collins, Tony Banks a Mike Rutherford
  Rok vydání: 1981

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...