Free – All Right Now

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Některé hity se tvoří takříkajíc v potu tváře hodiny, dny i týdny, některé vzniknou během pár minut úplně přirozenou cestou, aniž by kolikrát jako hit byly dopředu myšleny. To je případ i nejslavnější písně kapely Free – All Right Now.

  All Right Now vznikla bezprostředně po koncertu skupiny v britském Durhamu. Kapela tehdy stavěla repertoár na bluesových písních v pomalém nebo středním tempu, ale neměla ani jednu rychlejší věc, což na koncertech chybělo. To si kapela uvědomila, jak vzpomínal bubeník Tom Mautner, po jednom koncertu, kdy potlesk po poslední písni dozněl dřív, než kapela stihla odložit nástroje. Na místě ještě v šatně během deseti minut tedy baskytarista Andy Fraser složil melodii All Right Now, slova pak stejně lehce doplnil zpěvák Paul Rodgers.

  Kapela pak skladbu proslavila i na festival Isle Of Wight v roce 1970 a někdo spočítal, že po vydání na singlu údajně hrála v éteru ve světě každých 45 vteřin. Na první místo dosáhla v hitparádách 20 zemí. Mnohokrát se stala znělkou různých TV reklam (reklama na žvýkačky Wrigley z roku 1990 zvedla o All Right Now natolik zájem, že následující rok znovu vyšla na desce a znovu bodovala i v hitparádách)

  Zpěvák kapely Paul Rodgers si ji později vzal do repertoáru i během koncertních turné s kapelou Queen, kde nahradil Freddieho Mercuryho (vyšla tak i na CD Return Of The Champions). Do svého repertoáru si ji ale vzali také např. Mike Oldfield, Steve Miller, The Who, Rod Stewart nebo Christina Aguilera.

  Interpret: The Free
  Autoři: Andy Fraser / Paul Rodgers
  Rok vydání: 1970

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...