Freda Payne – Band Of Gold

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Mladá dívenka jménem Freda Charcilia Payne vyrůstala v Detroitu, okouzleně poslouchala Ellu Fitzgerald a Billie Holiday a snila o kariéře slavné zpěvačky. Místo toho procházela jen konkurzy a talentovými zkouškami, občas ale nazpívala i nějaký reklamní slogan, a krok za krokem se svému snu blížila… Až konečně přišly první jazzové nahrávky, a vzápětí i vysněný první hit…

  Freda Payne během 60. let poznala dlouhou řadu hudebníků i skladatelů a mimo jiné se přátelila se slavným skladatelským týmem, triem Holland – Dozier – Holland kteří zásobovali hity skupiny z producentské stáje Motown (jako Martha And The Vandellas, Supremes, Four Tops nebo Isley Brothers). Toto trio se ale tehdy s Motownem rozkmotřilo a z důvodu soudních sporů se na nějakou dobu schovali pod pseudonym Edythe Wayne. Právě pod ním napsali novou písničku nazvanou Band Of Gold (společně se čtvrtým skladatelem, producentem Ronem Dunbarem).

  Autoři zprvu nevěděli, komu ji nabídnou, až ji v roce 1970 dostala právě Freda Payne. Ta si s ní ale nebyla jistá, považovala text písničky za zpověď mladé panny či naivní dívenky a ve svých 28 letech si na ni přišla příliš „stará“. Spoluautor Dunbar jí ale tehdy prý řekl: „Ničeho se neboj, nemusí se ti to líbit, prostě to jen nazpívej.“ Sama zpěvačka později o písni řekla: „Je to o svatební noci, která nevyjde. Nešlo mi do hlavy, proč by měla mít ta dívka nějaký problém a proč by měla onu noc spát v oddělené místnosti, ale oni mi prostě řekli, ať se to tak naučím. Ani ve snu mě nenapadlo, jaký to bude hit!
  Písnička vyskočila v Americe na #3 a v Británii na vrchol žebříčku, kde se držela hned šest týdnů v kuse (než ji sesadil hit Woodstock od Matthews Southern Comfort). Prodej brzy přesáhl dva miliony kusů a vynesl zpěvačce rovnou i zlatou desku.

  Freda Payne desku natočila pro nový label Invictus Records, který vlastnila právě trojice skladatelů, která se v roce 1967 rozhádala s vedením Motownu. Skladatelé ale měli takové renomé, že přetáhli Motownu také řadu hudebníků a zpěváků. Např. kapelu Funk Brothers, která doprovází i Fredu Payne na této nahrávce. Mezi vokalistkami zase nechyběla sestra zpěvačky Scherrie Payne, která se později stala členkou Supremes. Na kytaru hrál Ray Parker Jr. , který se zase o pár let později proslavil po celém světě jako autor a interpret titulní melodie filmu Krotitelé duchů.

  Band Of Gold figuruje v pětistovce nejlepších písní historie podle časopisu Rolling Stone a mezi interprety mnoha předělávek figurují jména jako Bonnie Tyler, Belinda Carlisle, Kimberley Locke, Charly McClain nebo Anna Nalick.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...