Frankie Miller – Darlin’

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Do kapely ho přizvali členové Jethro Tull i Procol Harum, jeho písně nazpíval Ray Charles, Roy Orbison, Three Dog Night i Rod Stewart… a všechno to začalo u skříně desek jeho matky. Dnes je tu příběh Frankieho Millera a písně Darlin’.

  Skotská matka Frankieho Millera byla fanynkou především amerického rhythm and blues a rock and rollu, měla doma desítky alb hudebníků od Raye Charlese po Little Richarda a Elvise. Malý Frankie tak trávil hodiny a hodiny posloucháním vinylových alb a nasával do sebe jejich kouzlo. Bylo otázkou času, kdy sám zkusí stisknout první akordy a pak složí první písničku.

  Na začátku 70. let založil Miller první profesionální (byť jen několik týdnů existující) kapelu s Robinem Trowerem (Procol Harum) a Clivem Bunkerem (Jethro Tull). Nazpíval duet s Philem Lynottem z Thin Lizzy, první jeho písně s úspěchem předělali Three Dog Night nebo Betty Wright, začali s ním pracovat producenti kalibru Elliota Mazera (Neil Young, Bob Dylan, Janis Joplin) nebo Chrise Thomase (Beatles, Pink Floyd, Procol Harum…). Talent poznali všichni kromě… kromě posluchačů, Frankie Miller stále nemohl prorazit hitovou deskou.

  V květnu 1977 se konečně jedna z písniček chytla i v jeho podání Be Good To Yourself zabodovala v britské Top 30 a Frankie více přitáhl pozornost posluchačů. V říjnu 1978 pak konečně přišel vysněný hit, písnička Darlin’ vyskočila do britské Top 10 (a např. v Norsku až na #1). Paradoxně ji ale Frankie Miller nenapsal. Jejím autorem je saxofonista Oscar Stewart Blandamer, dříve člen skupin jako Jimmy James & The Vagabonds nebo Curly.

  Blandamer ji napsal už v roce 1970, ale dlouho ležela v šuplíku. Teprve v roce 1977 ji natočila countryová kapela Poacher, jedni z vítězů televizní talentové soutěže Nové tváře. Darlin’ v jejich podání sice často zněla z médií, nicméně opravdovým hitem se nestala. Zájem o ni v tu dobu projevila Bonnie Tyler, ale producent Dave Mackay ji nakonec přihodil právě Millerovi. A vyšlo to. Hitová verze byla na světě a vzápětí následovaly desítky předělávek. A ne zrovna nováčků – Darlin’ nazpívali Tom Jones (americká Top 20), Ronnie Spector (dříve Ronettes), zmíněná Bonnie Tyler, Smokie, Johnny Reid, David Rogers (americká Top 20), Barbara Mandrell nebo Bonnie Raitt.

  Byl to paradox, že skladatel, jehož písně přebírali během let osobnosti jako Rod Stewart, Roy Orbison, Joe Cocker, Etta James, Cher, Chris Farlowe, Lulu, Bob Seger, Everly Brothers nebo Ray Charles, nazpíval svůj největší hit od jiného autora. Ostatně to je důvod, proč sám Miller písničku příliš v oblibě nemá a dodnes se s ní příliš nechlubí.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...