Fourmost – I’m In Love

 • Kategorie: Hudební knihovna

  První mánie, kterou rozpoutali Beatles před „dobytím“ Ameriky, byl tzv. merseybeat. Pokud v roce 1963 skupina pocházela z Liverpoolu a uměla zahrát alespoň tři akordy, byla to prakticky rovnou vstupenka do nahrávacího studia. Jedněmi z velmi schopných následovníků Beatles byli Fourmost.

  V Liverpoolu kapela patřila mezi nejlepší, pravidelně vystupovala v klubu Cavern a patřila také mezi první, které si po Beatles vyhlédl manažer Brian Epstein. Díky tomu jim Epstein zařídil nahrávací smlouvu stejně jako Beatles – tedy u producenta EMI George Martina ve studiích Abbey Road. A dokonce John Lennon daroval skupině několik svých písniček, které mu nepřišly dostatečně silné pro Beatles. Přesto z nich Fourmost udělali hity.

  Nejprve přišli na zkušební test do Abbey Road s písničkou Hello Little Girl a George Martin jejich výkon považoval za natolik vydařený, že nahrávku rovnou vydali na singlu a zabodovali v britské Top 10. V listopadu 1963 poslali potom do první dvacítky hitů další Lennonovu písničku I’m In Love.

  Paul McCartney později řekl: „Fourmost toužili mít nějaký hit a byli to naši dobří kamarádi. Oni byli tak trochu komedianti, jako skupiny, co hrály ve skutečných kabaretech, takže vždycky, když měli natáčet nebo být tou seriózní skupinou v televizi, vždycky vás rozesmáli.“

  Než se I’m In Love ujali Fourmost, zkušební verzi nazpíval další kamarád Beatles, který od nich dostával „hitový odpad“: Billy J. Kramer. Jeho verze ale zůstala v archivech a vyšla až na sběratelských CD v 90. letech. V Americe ji nazpívala kapela New Breed a slavila s ní pouze lokální úspěch v roce 1965. Dochovala se i demo nahrávka Beatles (resp. pouze Johna Lennona), která ale oficiálně vyšla pouze na albu The Beatles Bootleg Recordings 1963 (album bylo k dispozici jen na několika hodin ke stažení na iTunes jako snaha zlegalizovat často pirátsky vydávané nahrávky skupiny).

  Po dalším hitu A Little Loving ale pozdější desky už neměly takový ohlas, a to ani předělávky Beatles Here, There And Everywhere nebo Maxwell’s Silver Hammer. Navíc skupina v roce 1966 utrpěla ztrátu, když kytarista Mike Millward v dvaadvaceti letech podlehl leukémii. Přesto Fourmost po personálních změnách dodnes hrají. V roce 1999 hlavní zpěvák Brian O’Hara spáchal sebevraždu.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...