Foreigner – Head Games

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Celosvětově více než 80 miliónů prodaných desek má na svém kontě skupina Foreigner, která od roku 1976 dodnes působí převážně na americké hudební scéně. Prosadili se už prvním singlem (Feels Like The First Time), ale nás bude dnes v knihovně zajímat jejich osmý hitparádový zářez.

    Head Games je skladba, která pojmenovala třetí album skupiny. V Americe vzbudila dlouhohrající deska pobouření už svým obalem, na kterém je vyfocena mladá slečna na dosti nevábně vyhlížejících pánských záchodcích. Navíc desku otevírala píseň Dirty White Boy, za kterou skupina získala nálepku rasistů („Jsem jen zlobivej bílej kluk, kterýho nezajímaj žádný velký černý káry.“). Řada stanic nahrávky z desky raději nepouštěla a kupříkladu v Bostonu ji rovnou zakázali prodávat. Jenže i přes zákazy singl Dirty White Boy brzy vyskočil na #12 a Head Games vzápětí na #14.

    Skladbu napsala tvůrčí dvojice, o kterou se skupina už tehdy suverénně opírala, zpěvák Lou Gramm a kytarista Mick Jones. Jak se jim tehdy spolupracovalo? „Na začátku nás prostě hodili do vody a my se v tom snažili plavat, ale postupně se z nás stával tým,“ vzpomínal Mick Jones. „Na první album jsme napsali pár věcí spolu, na druhém už jsme se lépe poznávali a v době desky Head Games jsme v tom pokračovali, už jsme se znali velmi dobře. Sedli jsme si.“ A na otázku konkrétně k písni Head Games zavzpomínal: „Složili jsme ji u mě doma. Já si právě koupil piáno a Lou měl klávesy. Dvěma prsty na ně vymýšlel různé riffy. Zkoušel je na černých klávesách, což mi vyhovovalo, protože právě na nich jsem vždycky skládal. A tak vymyslel základ toho riffu, který na elektrické klávesy zněl skvěle, skoro jako klavinet. Namíchali jsme to s kytarami a to tomu dodalo ten jedinečný zvuk,“ vyprávěl Mick Jones a dodal: „Myslím, že to svým způsobem navazovalo na náš první hit Feels Like The First Time, byl to takový ten typ Foreigner-riffů, které si s námi lidé začali spojovat.“

    Head Games se nakonec stala hitem v Americe a v Kanadě, i když v řadě dalších zemí nezabodovala, protože v té době byla jako singl prosazována jiná skladba z alba – Love On The Telephone. Dodnes ovšem nechybí na jejich show, je to dokonce sedmá nejhranější skladba na koncertech skupiny.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...