Fleetwood Mac – Little Lies

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Ačkoliv kapela Fleetwood Mac začínala jako ryzí bluesband, když cítila ústup zájmu a řídnutí publika, rozhodla se k radikálnímu kroku. Obětovala bluesové fanoušky a vstoupila už jako vyzrálá kapela do vod pop music. Vzápětí slavila (a dodnes slaví) až neuvěřitelné úspěchy.

  Vše změnilo její dnes již multiplatinové album nazvané pouze Fleetwood Mac z roku 1975, stejně jako ještě úspěšnější následná deska Rumours z roku 1977. Milióny desek prodávala skupina i v letech osmdesátých, jak dokazuje např. singl Little Lies (Malé lži), který složila klávesistka Christine McVie s pomocí svého manžela Eddyho Quintela.

  Christine se tehdy podobná skladba psala přímo sama, byla výsledkem rozpadu předešlého manželství s dalším členem kapely Johnem McViem. „Myšlenka toho textu je taková, že pokud bych něco mohla udělat znovu, udělala bych to jinak,“ svěřila se Christine později. „Ale protože to tak nejde udělat, tak si říkám – jen mi pořád říkej dál ty malé lži, já jim budu věřit, ačkoliv vím, že to není pravda.“

  Kapela se tehdy pustila do práce odpočatá, po vydání alba Mirage (1982) si dala pětiletou pauzu, kdy se hudebníci věnovali svým sólovým projektům. I díky tomu se uvolnila atmosféra a album Tango In The Night vznikalo v příjemnějších podmínkách, což se projevilo i na výsledku Little Lies.

  Kapela singl podpořila videoklipem a brzy trůnil v první desítce hitů téměř všech významných hitparád, včetně britské (#5) a americké (#4). Ačkoliv jsou Little Lies dodnes jedním z typických popových hitů osmdesátých let, Christine i v nich cítila bluesový základ: „Všechno, co umím, vychází z blues. Hity jako Don’t Stop nebo Say You Love Me, všechny mají tu boogie basu. I pozdější věci jako Little Lies nebo Everywhere, všechny vycházejí z blues.“


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...