Eva Pilarová, Waldemar Matuška a Karel Štědrý – Oliver Twist

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Na přelomu 50. a 60. let se trojice Eva Pilarová, Waldemar Matuška a Karel Štědrý dostala do povědomí českého národa jako hlavní pěvecká síla nově založeného divadla Semafor. Jiří Suchý s Jiřím Šlitrem jim psali hity na tělo, ale přesto se jejich cesty brzy rozešly. A právě v té době vznikl nesmrtelný Oliver Twist.

  Pilarová, Matuška a Štědrý ze Semaforu přešli do konkurenčního Rokoka a obecně se předpokládalo, že to bude pro Semafor znamenat konec. Nejen že neznamenal, ale vzájemné spory brzy vzala voda, a trio s dvojicí S+Š brzy opět spolupracovalo (např. na filmu Kdyby tisíc klarinetů). Nicméně písničku Oliver Twist pro ně napsali jiní autoři.

  Karel Mareš byl doslova lovcem talentů, mezi jeho „objevy“, které do Semaforu přivedl, patří např. Karel Gott, Eva Olmerová, Milan Drobný, Josef Laufer nebo skupina Olympic. Sám také napsal mnoho chytlavých hitů (či jak se u nás spíše tehdy říkalo „šlágrů“), které jsou omylem občas připisovány právě semaforským principálům: Fůra chyb Mikiho Volka, Hvězda na vrbě dvojice Šváb – Starka nebo Tam za vodou v rákosí Matušky a Pilarové. A také Oliver Twist

  Já jsem se kamarádil s Miroslavem Kefurtem, výborným kytaristou, který měl tenkrát povolení hrát v Západním Berlíně,“ vyprávěl Mareš v pořadu Kam zmizel ten starý song. „A on mi jednou nabídl, abych tam jel s ním, což se podařilo a já byl poprvé na Západě. A Kefurt mě vzal večer do tančírny, kde všichni váleli twist. Takže když jsem se vrátil do Prahy, zavolal jsem Rosťovi Černému, ať mi napíše text Oliver Twist, že to se prostě jasně nabízí. Jen ať mi do toho zamontuje něco o Španělech, protože už jsem měl v hlavě nápad s takovou španělskou romantikou.

  Písnička měla ohromný ohlas, supraphonské singly mizely z prodejen po tisících a nesmrtelný český hit byl na světě. A jedna osobní vzpomínka. Svého času jsem pracoval pro spolek Písnička, který v 90. letech každý týden v pražském Lucerna Music Baru pořádal diskotéky české hudby 60. let, hrané výhradně z vinylových desek a prokládané divadelními scénkami. Kdykoliv zazněly první tóny písně Oliver Twist, v ten okamžik se zvedl celý sál a všichni šli tancovat, i když do té doby seděli. Co jiného by si u takové písně autoři i interpreti mohli víc přát!


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...