Eric Clapton – Wonderful Tonight

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Pro krásné ženy vzniklo už miliony písní. Pro někdejší modelku dívčím jménem Pattie Boyd jich bylo napsáno hned několik, protože byla provdaná za dva slavné hudebníky – George Harrisona a Erica Claptona, jednou z těchto písniček je i Wonderful Tonight.

  Napsal ji Eric Clapton během – pro muže občas nekonečné – chvíle, kdy si Pattie vybírala oblečení na večírek, na který šli k Paulovi McCartneymu (tehdy pořádal akci k poctě Buddyho Hollyho). Pattie zkoušela jedny šaty za druhými a Eric ji ujišťoval, že vypadá nádherně, a právě to ho nakonec inspirovalo – z dlouhé chvíle se během chviličky zrodila krásná badala Wonderful Tonight (Dnes vypadáš nádherně).

  Eric s Pattie se vzali o necelé tři roky později, přes počáteční hořkost, kterou situace na chvíli mezi Harrisona a Claptona vnesla (Harrison na své tehdy aktuální album Dark Horse kousavě nazpíval slavnou Bye Bye Love), konflikt rychle vzala voda a Harrison nakonec na jejich svatbě dokonce zahrál.

  Netradičně romanticky se Eric zachoval den po svatbě – pozval na svém koncertě v Arizoně Pattie na pódium a písničku jí tam zazpíval. Později v 90. letech vydal novou koncertní verzi Wonderful Tonight s celým National Philharmonic Orchestra a nahrávka se znovu vrátila do hitparád. Další slavný koncert, kde zazněla, byly sedmdesátiny Nelsona Mandely, kde měl Clapton velmi výjimečnou doprovodnou skupinu – Dire Straits.
  Také byla použita v reklamě a v mnoha filmech a seriálech (např. TV seriál Přátelé nebo film s Brucem Willisem a Michelle Pfeiffer The Story Of Us). Patty Boyd, která si po rozvodu s Claptonem nechala své původní jméno, po písničce také pojmenovala svou autobiografii.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...