Eric Clapton – Promises

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Eric Clapton navštívil Prahu už dvakrát, v roce 2006 a v roce 2013. Stejně tak jsme jej už opakovaně několikrát představovali v hudební knihovně a pochopitelně se k němu rádi vracíme. Dnes je tu jeho nahrávka s názvem Promises.

    Sliby neboli Promises vznikaly v roce 1978 v době, kdy se Clapton ještě potácel ve své alkoholové závislosti, ale zatím alespoň držel jeho vztah (ještě ne manželský) s Pattie Boyd, což mělo na jeho hudbu pozitivní vliv (vzpomeňme na hit Wonderful Tonight, který Pattie inspirovala). Promises vydal Clapton na desce pár měsíců právě po zmíněné Wonderful Tonight.

    Napsali ji pro něj Richard Feldman a Roger Linn. Feldman s Erikem spolupracoval autorsky častěji (stejně jako s Ringem Starrem, Joem Cockerem nebo Pointer Sisters), Linn byl také schopný skladatel, i když hudební svět jej zná spíše jako jednoho z prvních propagátorů stroje zvaného elektronický bubeník. Zpěvačka, která s Claptonem na nahrávce zpívá, se jmenuje Marcy Levy, i když známější je pod uměleckým jménem Marcella Detroit. Ta tehdy zpívala s Bobem Segerem nebo Leonem Russellem, než ji přelanařil Clapton do své skupiny. Napsala s ním i několik písní (např. Lay Down Sally) a jezdila na turné (později byla členkou slavných Shakespeare’s Sister).

    Samotná nahrávka Promises vznikla pro album Backless. Produkoval ji jeden z nejslavnějších producentů Glyn Johns (Bob Dylan, Beatles, Rolling Stones, Who, Led Zeppelin, Eagles a mnoho dalších), a i když v Evropě z toho nebyla žádná velká žebříčková bomba (#37 v Anglii nebo #40 Nizozemí), ve Spojených státech bodovala v první desítce a stejně tak v Kanadě. Nicméně se zdá, že sám Clapton k ní silné citové vazby nemá, protože na koncertech ji prakticky nehraje. Škoda.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...