Eric Clapton – After Midnight

 • Kategorie: Hudební knihovna

  J. J. Cale je americký muzikant z Oklahomy, který se neúspěšně pokusil prorazit na přelomu 50. a 60. let. Poté o něm dlouho nebylo slyšet a popravdě by asi nebylo dodnes, nebýt Erika Claptona, který v roce 1970 představil jeho muziku znovu světu singlem After Midnight.

  V roce 1969 byl Eric Clapton v krizovém tvůrčím období. Po rozpadu veleslavných Cream rozjel nadějný projekt s Blind Faith, kteří se ale rozpadli už po pár měsících. A Clapton nevěděl, do čeho se pustit dál, hostoval párkrát s Johnem Lennonem, přidal se na čas ke skupině Delaney and Bonnie and Friends (přizval vzápětí také třeba George Harrisona), ale vesměs stál umělecky na místě. Právě leader poslední jmenované skupiny, Delaney Bramlett, Claptona vzápětí dostrkal k tomu, aby začal více zpívat a skládat, a nakonec právě díky tomu vzniklo první Claptonovo sólové album nazvané jednoduše Eric Clapton (vyšlo v srpnu 1970). A byl to také Bramlett, který Erika upozornil na písničky tehdy zcela neznámého muzikanta jménem J. J. Cale.

  Claptona zaujal (a výrazně ovlivnil) styl Caleova zpěvu a zejména pak jeho demo verze písničky After Midnight, kterou na svou první desku také vzápětí nahrál. Na albu s tím spolupracovali takoví hudebníci jako pianista Leon Russell, kytarista a zpěvák Stephen Stills, členové dechové sekce Rolling Stones Jim Price a Bobby Keys, zpěvačka Rita Coolidge a všichni členové budoucích Derek And The Dominos. Jinými slovy – nemohlo to dopadnout špatně a deska se skutečně prodávala výborně jak v Británii, tak v Americe. Právě After Midnight nakonec byla vybraná jako první sólový Claptonův singl a stala se hitem v Americe, Kanadě, Holandsku, Novém Zélandu, Austrálii i dalších zemích.

  Paradoxní bylo, že sám J. J. Cale neměl ani tušení, že Eric jeho písničku nahrál. Slyšel ji až z rádia a později k tomu řekl: „Byl jsem tenkrát pěkná špína, nevydělával jsem dost peněz ani na jídlo a už jsem nebyl nejmladší, bylo mi třicet. Takže jsem byl opravdu šťastnej, bylo prima vydělat zase nějaký peníze.“

  Úspěch After Midnight a Claptonova alba nakopl stagnující kariéru obou muzikantů, Cale vydal své první LP Naturally s hitem Crazy Mama (jeho vlastní verze After Midnight samozřejmě na albu nechyběla a později také vstoupila do žebříčků), Clapton s částí muzikantů, se kterými svou desku natáčel, založil kapelu Derek And The Dominos (hit Layla). Navíc Eric později natočil i další Caleovy písně (slavný je zejména Cocaine a v roce 2006 spolu udělali i skvělé album The Road To Escondido).

  After Midnight Eric natočil ještě jednou v roce 1988 pro TV reklamu na pivo Michelob, společně se Steviem Winwoodem ji hrají taky na svých turné v posledních letech. J. J. Cale zase vydal koncertní verzi na svém albu Live (2001). Z dalších hudebníků ji natočili např. Chet Atkins, Pretty Things, Shirelles nebo Jerry Garcia Band.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...