Emerson, Lake And Palmer – Lucky Man

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Většina muziky skupiny Emerson, Lake And Palmer není pro „běžného“ posluchače, protože jejich alba jsou plná složitých art rockových aranžmá, kde už se mnohdy stírá rozdíl mezi rockovou a klasickou muzikou. Zejména Greg Lake ale občas na jejich alba prosadil písničku, kterou by se dalo označit za popovou a tudíž přístupnou i širší veřejnosti. Mezi takové patřil i jejich první hit Lucky Man.

  Hned v úvodu ale je potřeba říct, že ono slovo popová nesmíme vnímat hanlivě ve smyslu, že by šlo o nějaký líbivý popěvek. I tyto popovější momenty jsou u Emerson, Lake And Palmer vždy znakem vysokého profesionálního muzikantství. Základy písničky Lucky Man (Šťastný muž) přitom začal psát kytarista Greg Lake už jako malý kluk – ve svých dvanácti letech, kdy napsal text budoucí písničky jako báseň. Ostatním ji už i s muzikou předvedl ve finále natáčení jejich debutního alba pojmenovaného pouze Emerson, Lake And Palmer (1970).

  Všichni se také shodli, že písnička se hodí i pro singlový trh, ačkoliv od začátku bylo jasné, že tato kapela bude především zaměřená na alba. Nicméně Lucky Man se na singlu stal skutečně hitem v Evropě i Americe a pomohl tak rozjet kariéru nové kapely. Otevřel jim navíc dveře na jeden z nejslavnějších hudebních festivalů své doby, označovaný občas za „britský Woodstock“ – festival Isle Of Wight.

  Finále písničky tvoří velké sólo Keitha Emersona na syntezátor typu Moog, který si Emerson koupil bezprostředně před natáčením, takže se nemohl dočkat, až jej vyzkouší. Dokonce ani nevěděl, že se sólo natáčí, protože kapela už měla album hotové, ale chybělo jim několik minut na doplnění desky do standardního času pro vinylové album. To byl okamžik, kdy právě Greg Lake zahrál ostatním Lucky Man, Emersonovo sólo vzniklo jen jako jamování při zkušebním natáčení, ale všem se líbilo tak, že už s ním píseň nechali, jak byla.

  Písničku EL&P zařadili i do svého koncertního repertoáru a tak se dostala např. i na jejich nejúspěšnější koncertní album Welcome Back My Friends to the Show That Never Ends… Ladies and Gentlemen (1974) nebo na jejich pozdější koncertní album Live at the Royal Albert Hall (1992).

  Interpret: Emerson, Lake & Palmer
  Autoři: Greg Lake
  Rok vydání: 1970

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...