Elvis Presley – The Wonder of You

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Už jsme se v hudební knihovně několikrát zastavili u „comebacku“ Elvise Presleyho na konci 60. let, kdy opustil stříbrné plátno, znovu se začal soustředit na muziku a také koncertovat. V té době vznikly jeho nezapomenutelné hity jako In The Ghetto, If I Can Dream nebo Suspicious Minds, kterým jsme se již všem věnovali. Dnes k nim přidáme další hit The Wonder Of You.

    Není tajemstvím, že Elvis písničky neskládal, jeho talent spočíval v úžasném hlase a přesném citu pro aranžmá nahrávek. Právě tak i The Wonder Of You napsal jiný autor, skladatel Baker Knight. A na Elvise původně vůbec nemyslel, v jeho představě měl písničku zpívat mistr velkých balad Perry Como. Skutečně ji také pro něj začali aranžovat, nicméně dříve se jí chytil jiný zpěvák – Ray Peterson. V roce 1959 mu přinesla jeho první větší hit (i když později jej více proslavila balada Tell Laura I Love Her). Dobré zboží se rychle prodávalo, takže písničku znovu do britských hitparád poslal Ronnie Hilton a vzápětí další verze nahráli např. Platters či Sandpipers.

    Konec 60. let přinesl řadu hitů i Elvisovi, vedle zmíněného hitu #1 Suspicious Minds Presley v první desítce bodoval s baladou Don’t Cry Daddy a následující countryově laděná Kentucky Rain kupříkladu vyskočila na #1 v sousední Kanadě. Elvis se znal s Rayem Petersonem, byli kamarádi, a The Wonder Of You si našla cestu do Elvisova repertoáru krátce poté, co se vrátil i na koncertní pódia. Paradoxně je jednou z písní, kterou zpíval živě velmi často, ale nikdy ji nenazpíval v nahrávacím studiu. Ani nebylo třeba: když v dubnu 1970 poslal do světa právě živou koncertní nahrávku písně (pořízenou v Las Vegas), vyskočila do první desítky v Americe a v Británii nebo Irsku dokonce až na vrchol žebříčku. Zařadil ji i na své koncertní album On Stage: February 1970, kterého se během několika málo měsíců prodal rovný milion kusů.

    Ačkoliv Ray Peterson nebyl autorem písničky, Elvis ho žádal o svolení, aby ji směl zpívat, o čemž Ray později řekl: „Zeptal se mě, jestli by nemohl The Wonder Of You nahrát. Já na to: ‚Ty jsi Elvis Presley, nemusíš nikoho žádat o dovolení.‘ A on mi odpověděl: ‚To tedy musím. Ty jsi Ray Peterson‘.The Wonder Of You byla Elvisovým 109. hitem v první stovce amerického Billboardu (38. v první desítce), přesto mu stále nechyběla pokora, jakou bychom u mnoha menších hvězd a hvězdiček jen stěží hledali.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...