Elvis Presley – In The Ghetto

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Dnes se po čase znovu zastavíme u Elvise Presleyho. Ten na konci 60. let bojoval o to, aby získal zpět své fanoušky, kteří už se cítili poněkud unavení jeho (průměrnou) kariérou v Hollywoodu. Té byly podřízené i jeho stále průměrnější desky, které tvořily spíš podružný doprovod filmů. Rok 1968 ale vše změnil…

  Elvis tehdy natočil slavný televizní comeback, vrátil se k osvědčenému rock and rollu a vystoupil v černé kůži. Král byl zpět. Jeho hudební kariéru to okamžitě nakoplo hodně kupředu a znovu začal vydávat hit za hitem, do Top 10 ho poprvé po 4 letech vrátila emocionální, sociální balada až s gospelovým nádechem In The Ghetto.

  Je to příběh, který začíná narozením chlapce v chicagském ghettu, chlapce, který poté vyroste na ulici, obstará si brzy pistoli, ukradne auto a nakonec sám umírá v pouliční rvačce, zatímco se v ghettu narodí nové dítě. Balada si okamžitě podmanila posluchače na celém světě a bodovala ve všech významných hitparádách, otevřela také cestu albu From Elvis In Memphis, bezesporu jednomu z nejlepších, co Elvis za svou kariéru natočil. Zajímavostí je, že samotnou píseň Elvis nazpíval na session, kde vznikly i tři další jeho hity Suspicious Minds, Kentucky Rain a Don’t Cry Daddy.

  In The Ghetto přezpívalo během dalších let mnoho hudebníků, namátkou: Sammy Davis Jr., Nick Cave and the Bad Seeds nebo The Cranberries, a také legendy country Dolly Parton a Merle Haggard. Ačkoliv nejde o klasické country, autor písně je Mac Davis, významná postava tohoto stylu a od roku 2006 člen Skladatelské Síně slávy.  K textu ho inspirovalo dětství rodinného přítele, hudebně pak Freddy Weller. Sám Davis k tomu po letech řekl: „Můj kamarád Freddy Weller z kapely Paul Revere And The Raiders mi jednou na kytaru ukazoval nějaké riffy, jeden se mi líbil tak, že jsem šel domů a zkoušel si ho hrát tak dlouho, až jsem na něm vymyslel tuhle melodii. Nadšeně jsem mu to volal zpátky ve čtyři ráno a hned mu ji zpíval. Věděl, že to je vlastně z jeho nápadu, ale tak to někdy chodí.

  V roce 2007 Elvisova dcera Lisa Marie přezpívala písničku i s použitím originální stopy s Elvisovým zpěvem, čímž vznikl jejich duet. Ten měl vzápětí znovu obrovský ohlas a dobyl americký žebříček iTunes. Ve stejné době vyšla znovu i originální verze a znovu se probojovala mezi největší hity i v britském žebříčku. 

  Interpret: Elvis Presley
  Autoři: Mac Davis
  Rok vydání: 1969

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...