Elvis Presley – Crying In The Chapel

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Včera jsme si v hudební knihovně připomínali Elvise Costella, dneska navážeme tím zpěvákem, podle kterého si Costello jméno změnil. Tedy nikdo menší než sám Elvis Presley. Nepřipomeneme si ale žádný z jeho rock and rollů, dnes to bude gospel – Crying In The Chapel.

  Ačkoliv Elvis byl především v raných letech své slávy prezentovaný jako rebel, a v mnoha směrech rebelem skutečně byl, v jednom mu konzervativní Američané často křivdili – Elvis byl silně věřící. A během let to dokázal hned třemi alby, které věnoval výlučně křesťanským písním, tedy gospelům. Právě Crying In The Chapel znamenal kupříkladu v Anglii už jeho patnáctý hit #1 (což se mimochodem před ním ještě nikomu nepovedlo a jediní Beatles ho překonali se sedmnácti hity #1).

  Crying In The Chapel napsal Artie Glenn a nazpíval jeho syn Darrell v roce 1953. Z písničky se už tehdy stal hit a často ji přezpívával kdekdo (třeba i Ella Fitzgerald), ale s odstupem času můžeme s klidným svědomím říci, že všechny verze zcela zastínil právě Elvis. Ten ji nejprve natočil už na své první gospelové album His Hand In Mine v roce 1960, ale jeho manažer plukovník Parker dobře cítil, jaký hit mají v rukou, a písnička šla na čas do trezoru, dokud k ní nekoupil i práva a neznásobil tak zisk z prodeje Elvisovy verze. A když pak písnička vyšla jako speciální velikonoční singl v roce 1965, byl z toho rázem největší hit, jaký Elvis za dlouhou dobu měl (jen v Americe se jej prodalo víc než milion kusů).

  Neal Matthews z vokální doprovodné skupiny The Jordanaires na nahrávání vzpomínal: „Elvis se ten den cítil opravdu skvěle, pořád si z toho dělal legraci, vtipkoval, pak ji nazpíval a během pěti minut bylo hotovo.“ Crying In The Chapel převzali např. také Bob Marley (s upraveným textem, aby lépe pasovala jeho rastafariánské víře), Little Richard, The Orioles, The Platters, Mahalia Jackson nebo Don McLean, u nás pak pod titulem Cesta rájem zdomácněla v podání Karla Gotta.

  Interpret: Elvis Presley
  Autoři: Artie Glenn
  Rok vydání: 1965
  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...