Elvis Presley – Amazing Grace

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Málokterá písnička je tak spojena s Amerikou jako nádherný gospel s názvem Amazing Grace. Přesto jej nenapsal Američan, ale Angličan, a to tři roky po vyhlášení americké nezávislosti, tedy v době, kdy byli Britové pro Američany symbolem všeho špatného. Příběh jejího vzniku pak připomíná spíše hollywoodský příběh.

  Jejím autorem byl John Newton, jeden z vojenských námořníků, který pracoval na nechvalně proslulých lodích, které do Ameriky vozily otroky odvlečené z Afriky. Newton se plavil i dne, kdy se jeho loď dostala do tak ošklivé bouře, že naděje na přežití se zdála nulová. Newton se začal modlit a loď se jak zázrakem nepotopila, což jej obrátilo na hlubokou víru. Věřil, že jej zachránil Bůh a to i přes jeho hříchy, kterých se dopouštěl už svou prací na těchto otrokářských lodích. Newton se obrátil plně na víru, začal studovat, stal se knězem a o tomto zážitku složil právě hymnus Amazing Grace (Úžasná milost), kterým chtěl podpořit své kázání. Poprvé (tiskem) vyšel v roce 1779.

  Hymnus se v Anglii nestal až tak populárním, jak by se dnes zdálo, ale v Americe jej „objevili“ začátkem 19. století, kdy je k němu doloženo na dvacet různých melodií, teprve v roce 1835 prosadil skladatel William Walker spojení s lidovou melodií New Britain, která už sama o sobě byla kompilací dvou lidovek – Gallaher a St. Mary – jež do Ameriky přivezli pravděpodobně britští přistěhovalci. Toto spojení doslova převálcovalo ostatní verze a kupříkladu historik Jonathan Aitken dokonce odhadl, že tuto píseň každoročně v Americe zazpívá až deset milionů lidí (rozuměno tolikrát za rok v Americe zazní). Obzvláště často se zpívala za americké občanské války (1861-1865) a spisovatel Steve Turner o ní napsal celou knihu (Amazing Grace: Příběh nejmilovanější písně Ameriky).

  Vůbec první dochovaná nahrávka pochází z roku 1922, kdy ji zpíval sbor nazvaný Sacred Harp Choir, v rádiích se asi první „hitovou“ verzí stalo podání Mahalie Jackson z roku 1947. Hodně aktuální začala skladba být za války ve Vietnamu, v té době patřili k nejpopulárnějším verze Judy Collins, Joan Baez nebo Arla Guthrieho, který ji zařadil do svého setu i na festivalu ve Woodstocku. Zpívali ji ale také Byrds, Skeeter Davis, Al Green, Diana Ross, Aretha Franklin, Ray Charles, Sam Cooke, Willie Nelson, nověji např. Susan Boyle nebo kvartet Il Divo. U nás je pak nejznámější z repertoáru Karla Gotta (Už z hor zní zvon).

  Elvis Presley měl ke gospelům vždy velmi blízko, sám byl silně věřící a vydal hned tři alba křesťanských písní. Třetím a posledním bylo LP He Touched Me, které nazpíval na jaře roku 1971, ale na trh se dostalo až o rok později (duben 1972). Konkrétně Amazing Grace natočil 15. března v nashvillském studiu B firmy RCA, a to spolu s countryovkou Early Mornin’ Rain a zamilovanou baladou First Time Ever I Saw Your Face. Album He Touched Me bylo velmi dobře přijato, i přesto, že v americkém žebříčku bylo jeho umístění vlažné (#79), získalo zlatou a později i platinovou desku za prodej a také Elvisovi vyneslo druhou cenu Grammy za nejpodnětnější nahrávku (Best inspirational performance). Je paradoxní, že Elvis získal za svého života ze třinácti nominací pouze tři ceny Grammy, všechny právě za své gospelové nahrávky.

  A je bezesporu, že právě jeho podání Amazing Grace patří k těm vůbec nejlepším, protože Elvis jednak disponoval nádherným hlasem, a hlavně – písničku zpíval skutečně od srdce.

  Interpret: Elvis Presley

  Autoři: John Newton

  Rok vydání: 1972

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...