Elvis Presley – A Little Less Conversation

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Občas se stává, že i slavný muzikant vydá písničku, která vyjde v době, kdy třeba zanikne mezi jinými výraznými hity, nebo v nadprodukci zpěváka samotného a posluchači ji „objeví“ teprve po letech. Zpravidla pak takový objev ale stojí za to. Přesně to je případ A Little Less Conversation od Elvise Presleyho.

  Napsali ji společně Mac Davies (který pro Elvise složil například krásné balady In The Ghetto nebo Memories) a Billy Strange (který vedle Elvise spolupracoval s Beach Boys, Nancy Sinatrovou i jejím otcem, Everly Brothers ad.). Určená byla pro film Live A Little, Love A Little, což byla možná právě ona chyba, protože zatímco Elvisovy první filmy poutaly hodně pozornosti a byly plné skvělých písní, s postupujícími šedesátými léty se propadaly do průměrné šedi a byly stále více mimo to, co mladé lidi zajímalo. Než nešťastného Elvise jeho manažer Parker tohoto břemena zbavil, utopila se v nich právě také A Little Less Conversation, která přitom při natáčení zabrala hned 16 pokusů, než byl Elvis s výsledkem spokojený.

  Písnička sice vyšla i na singlu, ale stejně jako několik předešlých singlů Elvise se sotva protlačila do první stovky (# 69). Že si jí přitom sám Elvis cenil, potvrzuje fakt, že ji zařadil i do své slavné televizní show v roce 1968, která byla už ve své době vnímaná jako jeho velký comeback (tzv. Elvis ‘68 Comeback Special). Nicméně i tak by A Little Less Conversation zůstala asi jen písničkou pro hlubší Elvisovy fandy, nebýt holandského multiinstrumentalisty jménem Junkie XL.

  Junkie XL alias Tom Holkenborg se mimo jiné zaobíral tvorbou hudebních remixů. V roce 2001 A Little Less Conversation zazněla ve filmovém megahitu Dannyho parťáci a tím na sebe znovu upozornila právě i Junkieho pozornost. V roce 2002 díky tomu získal (vůbec jako první hudebník) povolení od společnosti Elvis Presley Estate zremixovat nějakou Elvisovu písničku. Společnost pouze požadovala, aby jméno Junkie XL bylo zkrácené na JXL, protože výraz „junkie“ označuje v angličtině i člověka v drogovém (zejména heroinovém) opojení. Výsledek byl určený pro Nike World Cup Comercial a byl z toho rázem obrovský úspěch, když singl dobyl víc jak tucet světových žebříčků jako za dob Elvisovy největší slávy.

  Písničku pak na poslední chvíli přidali i na CD výběr největších Elvisových hitů s názvem Elv1s – 30 Nr.1 Hits, který vyšel k 25. výročí jeho úmrtí a bezesporu to výrazně ovlivnilo prodejnost CD, které se stalo celosvětově také obrovským a mnohonásobně platinovým hitem.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...