Elvis Presely – Viva Las Vegas

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Elvis Presley pro své filmy v 60. letech natočil desítky písniček. Popravdě řečeno většinu z nich vzal čas, nicméně některé odolaly a patří do jeho zlatého fondu. Kupříkladu titulní melodie filmu Viva Las Vegas zažila už několik znovuzrození. Dnes si právě její osud přiblížíme.

  Viva Las Vegas pro Elvise napsali skladatelé, kteří ho zásobili hned několika hity Doc Pomus a Mort Shuman (napsali mu také např. Little Sister, Surrender nebo His Latest Flame). Demo snímek pro Elvise nazpíval přímo Mort Shuman a původně měla být píseň mnohem pomalejší, ale Elvisovi tempo nesedělo, tak ji nakonec výrazně zrychlil do podoby, jak ji známe z desek.

  Nahrávání se zúčastnil jako studiový kytarista Glen Campbell, tehdy ještě námezdní studiová síla, ale později velmi slavný hudebník sám za sebe (Campbell se s Elvisem poznal už na začátku jeho kariéry v 50. letech a zůstávali od té doby přátelé).

  Film Viva Las Vegas natočil Elvis v roce 1964 a z jeho 31 filmů to byl právě tento, který do kin přilákal vůbec nejvíc diváků (studiím MGM vynesl asi 5 miliónů dolarů). Samotný singl zabodoval v žebříčcích lépe v Británii než v Americe, kde se více líbila druhá strana singlu s Elvisovou předělávkou oblíbené vypalovačky What I’d Say (od Raye Charlese). Deska Viva Las Vegas se v USA zastavila na #29 a #12 ve Velké Británii, perličkou je, že když v Anglii vyšla po letech znovu v reedici (v roce 2007) dotáhla to dokonce ještě o dvě místa v žebříčku výš.

  Počátkem nového milénia se potom Las Vegas rozhodlo písničku dokonce vyhlásit oficiální hymnou města.

  Později Viva Las Vegas oživila také kultovní film Big Lebowski se skvělým Jeffem Bridgersem v hlavní roli, zazněla ale i v mnoha dalších filmech (za všechny jmenujme např. Strah a hnus v Las Vegas). Novou krev do žil také skladbě vlili ZZ Top, kteří s ní v roce 1992 znovu zabodovali v Top 10, na koncertech ji s oblibou zpívá také Bruce Springsteen, ale převzaly ji desítky umělců (Stray Cats, Engelbert Humperdinck, Dolly Parton, Billy Swan, Blues Brothers…). Firma The Pfizer Drug Company zase písničku použila v reklamě na viagru s pozměněným textem jako „Viva Viagra“.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...